panorama Poznania
Jak wybrać mieszkanie? – porady

Zamieszkać w powiecie

Oceń ten artykuł

W ostatnim czasie coraz więcej mieszkań budowanych jest poza Poznaniem. W zeszłym roku w stolicy Wielkopolski powstało  raptem 5771 podczas gdy w  samym powiecie  poznańskim 11901. Trzeba przyznać, że choć Poznań prężnie się rozwija, kupno „własnego M” i start w dorosłe życie są tu wyjątkowo trudne. Nic więc dziwnego, że wielu zmotoryzowanych młodych ludzi coraz częściej szuka atrakcyjnych rozwiązań mieszkaniowych w mniejszych miastach powiatowych – pisze Magdalena Zdrenka z portalu RynekPierwotny.com.

Sprawdź również: Dom czy mieszkanie – co bardziej opłaca się kupić w Poznaniu?

Wychodząc naprzeciw takiemu zapotrzebowaniu, deweloperzy coraz częściej decydują się na sprzedaż mieszkań w miastach powiatowych, w których ceny za metr kwadratowy są zdecydowanie niższe od tych poznańskich, a standard wykończenia porównywalny.

Przykładem takiej inwestycji są Mieszkania Kościan,  wybudowane przez Wrzesińską firmę ArtBud  na osiedlu przy ul. Nacławskiej, oferujące nowoczesne i funkcjonalne mieszkania o powierzchni od 41,12  do 63,79 mkw. Mieszkania Kościan zaprojektowane zostały w ośmiu trzykondygnacyjnych budynkach wielorodzinnych. Pierwsze 18 z nich zostanie oddanych do użytku do końca czerwca 2013 r. Jak zapewnia deweloper w budynkach każdy mieszkaniec będzie posiadał swoją piwnicę, a za dodatkową opłatą będzie można wykupić garaż. Ponadto każde mieszkanie zostanie wyposażone w instalacje elektryczną, gazową, wodno-kanalizacyjną, przyłącza telefoniczne, internetowe, satelitarne i domofonowe, a także indywidualny  dwufunkcyjny kocioł do podgrzewania wody oraz centralnego ogrzewania.  Cena na tym osiedlu wynosi  od 2 890 zł brutto za mkw.

Artbud stawia także na nowe realizacje w najstarszej stolicy Polski. Przy rogu ulic Wrzesińskiej i Pstrowskiego powstaje w Gnieźnie zespół trzech trzykondygnacyjnych budynków mieszkalnych, w których zaprojektowano 175 komfortowych mieszkań jedno-, dwu- i trzypokojowych o powierzchni od 28,2 do 76,5 mkw.  Autorem projektu jest Pracownia Architektoniczna Dominika Nadwórnego. – Jak na nowoczesne osiedle przystało, poza budynkami  w kolejnych etapach powstają  także funkcjonalne drogi wewnętrzne, przestronne parkingi, bezpieczne i nowoczesne place zabaw dla najmłodszych, umożliwiające mieszkańcom osiedla aktywny wypoczynek – mówi Magdalena Zdrenka z portalu RynekPierwotny.com. Każdy z budynków będzie posiadał podziemną halę garażową z miejscami do parkowania samochodów. Planowane zakończenie budowy osiedla przypada na sierpień 2012. Koszt za mkw. zaczyna się  tutaj od 3 790 zł brutto.

Już niebawem pierwsi mieszkańcy będą mogli wprowadzić się do  nowo wybudowanego w Wolsztynie przy ulicy Gajewskich kompleksu mieszkaniowego firmy Świtalski & Synowie. Położone w atrakcyjnym punkcie miasta w sąsiedztwie jezior i parków krajobrazowych osiedle składa się z trzech 3-kondygnacyjnych budynków z sześćdziesięcioma dwu- i trzypokojowymi mieszkaniami o powierzchni od 32 do 73 mkw.- Wolsztyn jest miastem dobrze skomunikowanym z Poznaniem do którego, szybko i sprawnie można dojechać nie tylko samochodem ale  także kursującą codziennie kolejką wąskotorową – podkreśla analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com, Jarosław Jędrzyński. Ceny mieszkania w Wolsztynie  wahają się od 3 650 zł  brutto do 4 100 zł brutto za mkw. Kompleks mieszkaniowy w Wolsztynie to jeden z trzech projektów mieszkaniowych realizowanych przez firmę Świtalski & Synowie. Kolejne kompleksy powstają również w Krośnie koło Mosiny i Goleniowie.

Ciekawa architektura, niższe ceny, spokojniejsza okolica i dogodna komunikacja z Poznaniem to z pewnością kluczowe atuty, które powodują, że zarówno nowych osiedli w powiatowych miastach, jak i samych zainteresowanych z roku na rok przybywa – podsumowuje Magdalena Zdrenka z portalu RynekPierwotny.com.

Dodaj komentarz