
Smog wraca. Rząd wyda ok. 100 mld zł na walkę z nim
Ruszyło rządowe dofinansowanie w ramach programu “Czyste Powietrze”. To największy pomocowy program, którego celem jest walka ze smogiem.
W jego ramach planuje się przeznaczyć ponad 100 mld złotych. Zakłada wsparcie osób, których nie stać na koszty związane z ocieplaniem swoich budynków. Nabór wniosków rozpoczął się 19 września i potrwa nieprzerwanie aż do 2027 roku.
Dofinansowanie nawet 100 proc.
W ramach programu beneficjenci mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 90 proc., a nawet 100 proc., szczególnie ci, którzy nie mają żadnych środków na pokrycie kosztów ocieplania swoich budynków. Jak wskazują eksperci jest to bardzo ważne, aby zadbać o prawidłowe docieplenie, ponieważ takie działanie generuje aż 30-50 proc. oszczędności energetycznej. W efekcie wpływa to na mniejsze spalanie i zużycie nośników energetycznych. W ostatnim etapie ma to kluczowe znaczenie dla czystszego powietrza, w którym znajduje się mniej substancji szkodliwych.
Założenia programu
Czyste Powietrze to program, który ma na celu uniknięcie emisji pyłów oraz pozostałych zanieczyszczeń dostających się do atmosfery generowanych przez domy jednorodzinne. Ma to się odbyć poprzez dofinansowanie wymiany pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizację domów poprzez montaż lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania, ocieplenie przegród budynku, instalację odnawialnych źródeł energii, a nawet wymianę okien i drzwi.
Nie tylko wpłynie to pozytywnie na środowisko, ale także na portfele mieszkańców, którzy odczują oszczędności wygenerowane przez mniejsze zużycie energii. Z dopłaty mogą skorzystać osoby fizyczne będące właścicielami domów w zabudowie jednorodzinnej oraz te, które posiadają zgodę na rozpoczęcie budowy.
Jaka wysokość dofinansowania?
Program Czyste Powietrze zakłada zwrot poniesionych kosztów w maksymalnej wysokości 53 tys. złotych. Jeśli inwestycja będzie wymagała wyższych nakładów mogą one zostać dofinansowane w formie pożyczki. Co ważne, minimalny koszt dotacji projektu musi wynosić 7 tysięcy złotych.
Ważne informacje
Czas trwania programu przewidziany jest do 2029 roku, a podpisywanie umów do końca 2027. Wszystkie prace objęte umową powinny się zakończyć do czerwca 2029 roku. Wprowadzone wnioski będą przyjmowane i oceniane przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Można je złożyć elektronicznie lub papierowo. Następnie decyzje będą zamieszczane na stronach internetowych właściwych terytorialnie funduszy. Należy pamiętać, że dofinansowaniu podlegają inwestycje, które zostały rozpoczęte nie wcześniej niż 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.

Odbiór techniczny mieszkania
Zobacz również

Nowe projekty na mapie Poznania
7 kwietnia 2021
Koszty remontu – poradnik 2018
5 lipca 2018