kamienica w Poznaniu
Poradniki

W Poznaniu kupują coraz więcej mieszkań. Na co zwracają uwagę nabywcy?

Oceń ten artykuł

Po pierwsze cena, po drugie lokalizacja, a po trzecie? Jak zmieniają się oczekiwania kupujących mieszkania?

Okazuje się, że wciąż najlepiej sprzedają się lokale o powierzchni do 60 m2, niekoniecznie w centrum miasta. Ale jeśli wybór pada na lokalizację w Poznaniu, to wyższą cenę musi uzasadniać wyższy standard.

Sprawdź również: Ile trwa budowa domu? Harmonogram prac

W drugim kwartale 2017 roku na poznańskim rynku nowych nieruchomości nabywców znalazło 1376 mieszkań (dane Narodowego Banku Polskiego), a to oznacza wzrost o 487 w porównaniu z drugim kwartałem 2016 roku. Najwięcej sprzedanych mieszkań to lokale w przedziale od 40 do 60 m2 powierzchni, czyli średniej wielkości (755 transakcji w drugim kwartale 2017 roku). Z analizy NBP wynika również, że na drugim miejscu pod względem powierzchni są mieszkania małe, do 40 m2 powierzchni (332 transakcje). Wśród ofert z przedziału od 60 do 80 m2 powierzchni odnotowano 321 transakcji, a najmniejszy udział w sprzedaży mają mieszkania największe, czyli powyżej 80 m2 (58 transakcji). Jakie są preferencje nabywców? Na co zwracają uwagę?

Małe i średnie najbardziej poszukiwane

– Oczekiwania nabywców co do ich nowych mieszkań można rozpatrywać na wielu płaszczyznach. Kluczowe to powierzchnia i lokalizacja – uściśla Damian Mirek, kierownik Biura Sprzedaży Budnex. – W kwestii powierzchni nadal dużym zainteresowaniem cieszą się małe mieszkania, oraz nieco większe dwupokojowe z osobną kuchnią. Tak jak w latach poprzednich najmniej poszukiwanych jest mieszkań powyżej 70 m2. Z tego względu oferujemy stosunkowo dużo mieszkań małych zarówno w Starołęckiej Dolinie w Poznaniu jak i w Zalasewie.

Podaż mieszkań o małej i średniej powierzchni jest największa. Potwierdzają to dane liczbowe. Jak podaje Narodowy Bank Polski na 4338 mieszkań zaoferowanych do sprzedaży na poznańskim rynku w drugim kwartale tego roku, aż 3194 lokali mieściło się w przedziale do 60 m2. Nabywców znalazło 1087 mieszkań z tego przedziału, stąd wniosek, że rynek pozostaje konkurencyjny i – oprócz ceny – na decyzje konsumentów wpływają również inne czynniki.

Coraz częściej poza miastem

– Jeśli chodzi o lokalizację, to coraz więcej klientów szuka mieszkań poza granicami miasta lub na jego obrzeżach – zauważa Damian Mirek. – Jednakże w tym przypadku bardzo ważna jest dobra komunikacja z miastem i jego ścisłym centrum. Tu wielu klientów zwraca uwagę na fakt, że nieopodal Starołęckiej Doliny powstanie nowa linia tramwajowa.

Inwestycje w komunikacje miejską stymulują rozwój rynku nowych nieruchomości. W wielu przypadkach mieszkanie w centrum może oznaczać, że korzystanie z samochodu okazuje się zbędne, a jako alternatywa sprawdza się dobrze zorganizowana i tańsza komunikacja miejska.

Wyższa cena – wyższy standard

Doświadczenia deweloperów pokazują, że kupujący mają orientację, jakiego standardu mieszkań mogą się spodziewać, w zależności od lokalizacji. Tu niewiele się zmienia: w centrum miasta, gdzie ceny m2 są najwyższe, klienci najczęściej mogą oczekiwać rozwiązań, których nie ma w standardzie w przypadku mieszkań tańszych.

– Na przestrzeni lat najmniejsze zmiany wiążą się z oczekiwaniami co do standardu. Ponieważ oferujemy nieruchomości z tzw. segmentu popularnego cały czas decydującym czynnikiem jest cena i lokalizacja przyszłego mieszkania. Sam standard również zależy od lokalizacji. Mieszkania w mieście ze względu na dużą konkurencję wśród deweloperów jak i wyższą wartość metra kwadratowego mają odpowiednio wyższy standard. Klienci są również świadomi tego, że idzie za tym wyższa cena. W kwestii ceny w segmencie popularnym kluczowym wyznacznikiem w ostatnich latach był limit określony w programie Mieszkanie dla Młodych czyli ok. 5700 zł za m2 – dodaje Damian Mirek.

Likwidacja dofinansowania z programu Mieszkanie dla Młodych ograniczy presję cenową. Po zakończeniu programu deweloperzy nie będą kształtowali oferty według kryteriów MdM. Już teraz (dane za drugi kwarta 2017), najwięcej, bo 746 mieszkań kupionych na poznańskim rynku mieściło się w przedziale od 6-8 tys. zł za m2. Cena poniżej 6 tys. zł za m2 mieszkania dotyczyła 603 transakcji, a w ramy programu wpisało się jeszcze mniej. Średnia cena m2 nowego mieszkania w Poznaniu utrzymuje się w ostatnich miesiącach na podobnym poziomie.

Dodaj komentarz