taras w domu
Aranżacja wnętrz

Urządzamy przydomowy taras

Oceń ten artykuł

Jak urządzić taras, aby był funkcjonalnym miejscem wypoczynku dla wszystkich domowników? Poniżej kilka praktycznych porad.

Szczęśliwi posiadacze ogrodów, nie muszą wykorzystywać każdego kawałka powierzchni zewnętrznej, aby latem wypić kawę na słońcu. Mieszkańcy bloków, którym za ogród musi wystarczyć balkon, lub mieszkań i domków z tarasem, doskonale wiedzą jak ważne jest posiadanie, choć kilku metrów na zewnątrz mieszkania. Wiosna w pełni, przed nami przyjemne letnie wieczory, warto więc powoli myśleć o tym, jak urządzić przydomowy taras, aby jak najlepiej spełniał swoją funkcję i był miejscem relaksu i odpoczynku po długim dniu w pracy. Nie wiecie jak się do tego zabrać? Przeglądacie projekty i podoba Wam się wszystko i nic? Postaramy się Wam pomóc.

Sprawdź również: Wykopy pod fundamenty – parametry techniczne

Podłoga na taras

Jeśli podłogę do wszystkich pomieszczeń w domu wybieraliśmy bardzo starannie, nie powinniśmy zapominać o tarasie. Nowoczesne rozwiązania pozwolą nam na połączenie i dopasowanie podłogi do pomieszczenia, które otwiera się na taras. Bardzo popularnym materiałem, często wybieranym przez kupujących jest gres, zwłaszcza jeśli tras połączony jest z pomieszczeniem wyłożonym płytkami. Decydując się na gres warto pamiętać (choć można też liczyć na dobre rady sprzedawców w sklepie z płytkami), aby był on nie szkliwiony, a więc taki, który nadaje się do stosowania zewnętrznego. Do wyboru mamy także płytki betonowe i kamienne, choć najlepiej sprawdzają się one w przypadku tarasów połączonych z ogrodem. W tym wypadku sprawdzi się też kostka brukowa i klinkierowa. Jeśli jednak jesteście posiadaczami tarasu zamkniętego, pomyślcie raczej o gresie lub zdecydujcie się na podłogę drewnianą. Zanim podejmiecie decyzję, zasięgnijcie trochę wiedzy co sprawdzi się najlepiej w Waszych warunkach (determinantami są kwestie klimatyczne, wielkość tarasu, ilość domowników, długość spędzanego tam czasu itp.). Inna podłoga sprawdzi się na tarasie bezdzietnej pary, inna u starszego małżeństwa, a inna u rodziny z gromadką dzieci. Plusem płytek gresowych jest ich wytrzymałość, minusem, nagrzewanie się latem (przy dużym upale może parzyć w stopy). Jeśli wiecie, że będzie to stwarzać problem, zdecydujcie się na podłogę drewnianą. Warto wziąć też pod uwagę jej ścieralność – im wyższa, tym lepsza oraz fakt, w jakim stopniu odporne są one na zmiany pogodowe (słońce, deszcze, wilgoć czy mróz).

Meble na taras

W związku z tym, że taras zwykle tworzy strefę relaksu i wypoczynku, dobór odpowiednich mebli, jest kwestią niezwykle ważną. Jeśli salon łączy się z tarasem warto, aby był on jego przedłużeniem, przynajmniej na lato. Meble na tarasie powinny być przede wszystkim funkcjonalne i wykonane z materiału odpornego na działania klimatyczne, kupujemy je zwykle na kilka sezonów, warto więc czasem zapłacić więcej i cieszyć się nimi dłużej. Decydując się na meble, warto zastanowić się jak będą one wykorzystywane. Czy kompleks wypoczynkowy, jaki jest Wam potrzebny to tylko stół i krzesła, czy też zamierzacie wypoczywać na rozkładanych leżakach. Styl, na jaki się zdecydujecie to już sprawa zupełnie indywidualna, zależna od Waszych potrzeb i upodobań. Każdemu podoba się co innego, a że wybór jest ogromny, każdy z was znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Dodatki i zieleń

Dla tych z Was, których taras łączy się z otaczającym ogrodem, kwestia zieleni nie jest aż tak bardzo ważna, ponieważ znajduje się ona wszędzie wokół. Wówczas należy odpowiednio połączyć płaszczyznę tarasu z zejściem do ogrodu, aby tworzyły zgraną całość. Na tarasach zamkniętych o zieleń zadbać trzeba zdecydowanie bardziej. W zależności od powierzchni, jaką macie do wykorzystania, zdecydować możecie się na różnorodne rozwiązania. Pamiętać powinniście jednak o tym, że pielęgnacja każdej zieleni wymaga czasu i pracy. Jeśli narzekacie na to, że czas Wam ucieka przez palce, zdecydujcie się na niezbyt wymagające rośliny. Pomyślcie też o dekoracyjnych doniczkach, lampionach i koniecznie wygodnych poduchach. Wszystko to sprawi, że poranna kawa smakowała będzie zdecydowanie lepiej. 

Dodaj komentarz