szczecin - kościół św. Jakuba
Poradniki

Nowe mieszkanie na Nowy Rok. O sytuacji na szczecińskim rynku mieszkaniowym.

Oceń ten artykuł

Nowy Rok to z reguły nowe postanowienia, wśród których zdarzają się również poważne plany związane z zakupem nowego mieszkania. Tym razem postanowiliśmy przyjrzeć się, jakie niespodzianki szykuje dla nas Szczecin i jak wyglądają tutejsze prognozy rynku na rok 2014? 

Sprawdź również: Nieruchomości segmentu premium w Gdyni – co je wyróżnia?

Mieszkanie z wkładem własnym.

Rok 2014 to czas dwóch istotnych nowości na rynku nieruchomości. Jedną z nich jest obowiązujący od stycznia rządowy program „Mieszkanie dla Młodych”, ułatwiający zakup mieszkania osobom poniżej 35 roku życia. W przypadku Szczecina, w którym średnia cena za metr kwadratowy mieszkania, według barometru cenowego dostępnego na portalu RynekPierwotny.com, wynosi aktualnie 4775 zł/ m kw., maksymalna dopłata państwa do mieszkania z programu wynosi 4 339,50 zł/ m kw., natomiast gmin województwa zachodniopomorskiego 3 914,90 zł/ m kw. W związku z tym, wszyscy szczecinianie, którzy spełniają kryteria programu i chcą z niego skorzystać, nie mają powodów do niepokoju. Wśród dostępnych na tutejszym rynku ofert jest w czym wybierać.

Rachunek powierniczy dla każdej nowej inwestycji

Kolejnym dość istotnym elementem, jaki pojawił się w 2014 roku jest regulacja tak zwanej ustawy deweloperskiej, której zadaniem jest poprawienie bezpieczeństwa klientów firm deweloperskich. Toteż również szczecińscy deweloperzy, od tej pory są zobowiązani do prowadzenia dla każdej nowej inwestycji bankowego rachunku powierniczego, dzięki czemu pieniądze przyszłych klientów są dodatkowo zabezpieczone.

Nowe mieszkania i nowe miejsca pracy

W ostatnim okresie można zauważyć intensywny rozwój rynku mieszkaniowego w Szczecinie i wzrost zainteresowania inwestorów lokalnych, krajowych i zagranicznych, którzy coraz częściej i chętniej zaczynają budować lokale mieszkalne w Mieście Gryfa. Ożywienie na tutejszym rynku mieszkaniowym spowodowane jest także licznie rozpoczętymi i zapowiadanymi inwestycjami w stworzonych niedawno specjalnych strefach ekonomicznych, występujących na wyspie Gryfia i na terenie Stołczyna. Nowe strefy ekonomiczne i nowe inwestycje niosą za sobą również nowe miejsca pracy, a to z kolei oznacza zapotrzebowanie na kolejne nowe mieszkania.

Jest w czym wybierać

Analizując szczecińskie oferty mieszkaniowe dostępne na portalu RynekPierwotny.com bez trudu odnajdziemy zarówno domy jednorodzinne, usytuowane na kameralnych osiedlach, jak chociażby te, oddane do użytku na „Osiedlu Miodowym II”, przestronne mieszkania, ulokowane w zespołach zabudowy wielorodzinnej niskiej typu „Natural Park”, jak również funkcjonalne mieszkania, wybudowane w wysokich budynkach o charakterze mieszkalno – handlowo – biurowym, przykładem których jest usytuowana w Szczecinie Zachodnim „Inwestycja Witkiewicza”. Zdaniem szczecińskich inwestorów, popularnością wśród kupujących cieszą się zarówno mieszkania o średnim metrażu w budynkach wielorodzinnych, jak i duże lokale w zabudowie kameralnej.

Wzrośnie sprzedaż

W przypadku Szczecina już pod koniec 2013 roku mogliśmy zaobserwować ożywienie na tutejszym rynku mieszkaniowym, przyczyniające się do wzrostu sprzedaży i przede wszystkim stabilizacji cen mieszkań. Potwierdzeniem tego są również dane Głównego Urzędu Statystycznego, z których wynika, że w II połowie 2013 roku w całej Polsce ruszyły nowe budowy. Zdaniem analityków rynku nieruchomości, rok 2014 prognozuje stabilną sytuacje na szczecińskim rynku pierwotnym, a to z kolei wpłynie na wzrost sprzedaży wybudowanych tu mieszkań. Czy owe optymistyczne prognozy się sprawdzą? Dowiemy się niebawem.

Dodaj komentarz