
Niedrogi krakowski lokal: w której dzielnicy go szukać?
Każda z części Krakowa posiada nieco inną specyfikę lokalnego rynku pierwotnego. Poszczególne obszary różnią się nie tylko podażą i poziomem cen ofertowych, ale także rozkładem powierzchni nowych mieszkań. W związku z tym warto wskazać kilka dzielnic, na które powinny zwrócić uwagę osoby rozważające zakup niedrogiego lokum od dewelopera – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.
Sprawdź również: Wrocław – top 5 powodów, dla których warto kupić tu mieszkanie
Bieżanów – Prokocim i Podgórze to lokalizacje dla oszczędnych
Krakowianie, którzy poszukują taniego lokalu powinni zainteresować się mieszkaniami dostępnymi na obszarze Bieżanowa – Prokocimia. Taki wniosek można wysnuć po przeanalizowaniu rozkładu średnich cen ofertowych i jednostkowych w poszczególnych dzielnicach (patrz poniższy wykres).Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że mieszkania zlokalizowane na terenie Bieżanowa – Prokocimia osiągają najniższy poziom zarówno dla łącznej ceny ofertowej jak i dla ceny 1 mkw. Na tle wszystkich innych obszarów korzystnie prezentują się też trzy inne dzielnice: Nowa Huta, Prądnik Czerwony i Wzgórza Krzesławickie (patrz powyższy wykres).W ramach uzupełnienia warto przeanalizować podaż tanich lokali. Mowa o mieszkaniach, które spełniają jedno z poniższych kryteriów:
- cena jednostkowa (wyznaczona na podstawie ceny ofertowej) nie większa od 6000 złotych/mkw.
- łączna cena ofertowa nie większa od 300 000 złotych
Poniższa tabela dostarcza informacji na temat liczby oraz odsetka lokali, które kwalifikują się do wymienionych kategorii cenowych.
Nietrudno zauważyć, że pod względem udziału pierwszej grupy mieszkań wyróżniają się dwa poprzednio wymienione obszary: Bieżanów – Prokocim oraz Wzgórza Krzesławickie. W obydwu dzielnicach lokale o cenie 1 mkw. mniejszej niż 6000 złotych stanowią 100% rynku pierwotnego. Jeżeli chodzi o liczbę takich mieszkań to na pierwszym miejscu plasuje się Podgórze (patrz druga kolumna poniższego zestawienia). Bardzo dużo ofert, które są przystępne cenowo można znaleźć również w Czyżynach.
We wspomnianych dzielnicach (Czyżyny i Podgórze) umiejscowiono też najwięcej lokali, których cena ofertowa nie przekracza 300 000 złotych. Obszary o najwyższym udziale procentowym takich mieszkań to Wzgórza Krzesławickie i Bieżanów – Prokocim. W przypadku pierwszej z wymienionych lokalizacji problemem jest symboliczna liczba tanich ofert (zaledwie 19 sztuk) – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.pl
Obszar Podgórza wyróżnia się nie tylko podażą najtańszych lokali. Dane portalu RynekPierwotny.com jednoznacznie wskazują, że tamtejsza oferta deweloperska jest atrakcyjna dla osób poszukujących niewielkiego mieszkania (powierzchnia do 60 mkw.). Na terenie Podgórza można znaleźć najwięcej lokali o małym (do 40 mkw.) i nieco większym metrażu (od 40 mkw. do 60 mkw.). Pod względem udziału bardziej obszernych mieszkań wyróżniają się Wzgórza Krzesławickie (patrz poniższe zestawienie). Najwyższy odsetek kompaktowych lokali (do 40 mkw.) zanotowano natomiast w Prądniku Czerwonym. Informacje na temat łącznej podaży wszystkich krakowskich rynków pierwotnych stanowią dobre uzupełnienie dla statystyk, które przedstawiono wcześniej.
Aktualne dane portalu RynekPierwotny.com wskazują, że największym wyborem lokali dysponują osoby decydujące się na zamieszkanie w Podgórzu (patrz poniższy wykres). Bardzo duża podaż (ponad 900 sztuk) wyróżnia też dwie inne dzielnice: Dębniki i Krowodrzę. Więcej niż 500 nowych mieszkań jest dostępnych na terenie Czyżyn, Grzegórzek, Podgórza Duchackiego, Prądnika Czerwonego i Śródmieścia. Podaż pozostałych rynków pierwotnych nie przekracza 400 sztuk.
W świetle wszystkich zaprezentowanych informacji można wskazać pięć dzielnic, które stanowią dobry wybór dla krakowian poszukujących taniego mieszkania deweloperskiego. Mowa o Prokocimiu – Bieżanowie, Nowej Hucie, Podgórzu, Czyżynach i Prądniku Czerwonym – podsumowuje RynekPierwotny.pl
Zobacz również

Ogród na dachu – zasady przygotowania przestrzeni ogrodowej
5 lipca 2018
Cała prawda o TBS-ach
11 sierpnia 2021