zadowolony pracownik przy biurku
Aranżacja wnętrz

Miejsce do pracy w naszym mieszkaniu

Oceń ten artykuł

Coraz częściej, zamiast w biurach, wolimy pracować w domu. Oczywiście najwygodniej jest, gdy nasze mieszkanie jest przestronne i możemy wygospodarować osobny pokój do pracy.  Nie zawsze mamy jednak taką możliwość. Wówczas musimy poszukać innego rozwiązania.

Sprawdź również: Działka rekreacyjna – charakterystyka

Jeśli charakter naszej pracy wymaga koncentracji i ciszy, dobrze jest poszukać miejsca oddalonego od przestrzeni dziennej i wypoczynkowej innych domowników. Niekiedy doskonałym, cichym punktem dla domowego biura może okazać się wygospodarowanie niewielkiego obszaru na strychu, poddaszu lub w piwnicy. Jeżeli jest to niemożliwie, musimy zastanowić się nad miejscem do pracy usytuowanym w pomieszczeniu pełniącym inną funkcję. Najczęściej domowe mini-biuro organizujemy w salonie lub kuchni. Niekorzystne byłoby  umieszczenie go w sypialni. Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie na miejsce do pracy przestrzeni pod schodami lub innych wnęk wynikających z konstrukcji domu.

Jak zorganizować przestrzeń do pracy w  domu?

Jeżeli przestrzeń, którą chcemy wykorzystać na zaaranżowanie mini-biura w domu, jest całkiem duża, warto zastanowić się nad odseparowaniem miejsca pracy od pomieszczenia, w którym się ono znajduje. Możemy to zrobić, ustawiając parawan, montując przesuwne drzwi lub stawiając ściankę. Jeżeli nie mamy możliwości wydzielenia osobnego miejsca do pracy w domu, trzeba je wkomponować w już istniejący salon, pokój dzienny itp. Najlepiej wygospodarować przestrzeń w rogu pomieszczenia lub w ciągu zabudowy na którejś ze ścian. Wówczas łatwo zaaranżujemy ją tak, aby harmonijnie pasowała do wystroju wnętrza, w którym się znajduje.

Niekiedy jednak, zamiast dostawiania biurka i innych sprzętów, łatwiejsze będzie stworzenie przenośnego mini biura. Stół w jadalni lub w salonie możemy wykorzystać jako biurko w godzinach, w których nie korzystają z niego inni domownicy. W salonie na pewno znajdziemy wolną szufladę lub półkę na nasze dokumenty i akcesoria biurowe.  Jeśli nie posiadamy wygodnego laptopa, komputer stacjonarny możemy umieścić na mobilnym stelażu, który na czas pracy przysuwamy do stołu, a później chowamy w mało eksponowanym miejscu.

Jak wyposażyć domowe mini-biuro?

Aby nasze miejsce pracy w domu było funkcjonalne, należy wyposażyć je w zależności od indywidualnych potrzeb. Przede wszystkim musimy zadbać o wygodne i ergonomiczne krzesło. W domowym mini-biurze lepiej od komputera stacjonarnego sprawdzi się laptop. Nie zawsze jednak praca w  domu wymaga komputera. Niekiedy jej głównym narzędziem jest np. maszyna do szycia. Wówczas dostosowujemy biurko do wymogów naszej profesji, montując pojemne szuflady z przegródkami lub nastawkę na dokumenty. W miarę możliwości, urządzania biurowe takie jak drukarka, umieśćmy w mało widocznym miejscu i podłączmy bezprzewodowo.

Na domowy gabinet przeznaczony wyłącznie do pracy mało kto może sobie dziś pozwolić. Po pierwsze ze względu na trend do budowania małych, kompaktowych mieszkań. Po drugie, coraz częściej nasza praca jest multizadaniowa i zwyczajnie nie jesteśmy w stanie zgromadzić wszystkich potrzebnych nam urządzeń w jednym miejscu. Jednak z pomocą nowoczesnych rozwiązań, jesteśmy w stanie zaaranżować wygodne i dostosowane do naszych potrzeb miejsce pracy nawet w jadalni czy w salonie.

Dodaj komentarz