pomnik A. Mickiewicza w Krakowie
Poradniki

Kraków – w której dzielnicy zamieszkać?

Oceń ten artykuł

Kraków podzielony jest na 18 dzielnic, jednakże ten podział nie pokrywa się z podziałem miasta według atrakcyjności rynkowej i preferencji nabywców. Przykładowo dzielnice: XVIII Nowa Huta lub VIII Dębniki są tak rozległe, że ciężko znaleźć dla nich wspólny mianownik cech. Do dziś nieoficjalnie używany jest podział z 1973 r. na cztery dzielnice: Śródmieście, Podgórze, Krowodrza, Nowa Huta. Kiedyś te cztery jednostki funkcjonowały niezależnie, każda na prawach gminy. Obecnie dzielnice są jedynie jednostkami pomocniczymi gminy Kraków. Jednocześnie, od 1999 roku Kraków jest także miastem na prawach powiatu.

Według danych z grudnia 2010 r. populacja miasta wynosiła ponad 756 tysięcy osób. Mowa tu o osobach z meldunkiem stałym. Przez cały rok 2010 liczba ludności Krakowa zwiększyła się o 1200 osób. Z roku na rok odnotowuje się zwiększenie liczby mieszkańców. Kraków jest jednym z największych w kraju rynków nieruchomości, zarówno w kontekście pierwotnym, jak i wtórnym. Po kilku latach zastoju, w 2011 roku odnotowano znaczny wzrost liczby mieszkań oddanych do użytku, rozpoczętych budów oraz wniosków o pozwolenie na budowę. W I kwartale 2011 roku w województwie małopolskim oddano do użytku blisko 4500 mieszkań.

Sprawdź również: Syndrom chorego budynku – jak go rozpoznać?

Kraków wybierany jest jako docelowe miejsce zamieszkania przez wiele różnych grup społecznych. Rozpoczynając od młodych małżeństw zarówno z Krakowa, jak i spoza miasta, poprzez studentów, profesjonalistów wykształconych na miejscu lub za granicą, aż po cudzoziemców i czasowych rezydentów, np. pracowników firm międzynarodowych, naukowców na kontrakcie itp. Jest to bez wątpienia szeroka panorama społeczeństwa. Kraków jest za to miastem, które doskonale radzi sobie z potrzebami wszystkich wyżej wymienionych zainteresowanych. W ofercie znajdziemy ekstremalnie drogie, ekskluzywne realizacje, jak również niebanalne inwestycje w niewygórowanej cenie i stosunkowo tanie „zwykłe” mieszkania. Ceny są także bardzo zróżnicowane – od kilkudziesięciu tysięcy zł za metr kwadratowy do lokali, w których m2 kosztuje 4-5 tysięcy zł. Oferty nowych mieszkań dopasowane do potrzeb i wymagań praktycznie każdego klienta można wygodnie wyszukać w serwisie www.rynekpierwotny.com.

Rodziny z dziećmi mają do wyboru wygodne realizacje z atrakcjami dla najmłodszych (plac zabaw, tereny zielone), w spokojniejszych rejonach miasta. W tym przypadku najczęściej wybierane jest południe Krakowa: Dębniki, Łagiewniki (dawne Podgórze) oraz północ: Prądnik Biały (dawna Krowodrza) oraz Prądnik Czerwony (dawne Śródmieście). Ceny w tych lokalizacjach kształtują się w przedziale 5800-7000 zł/m2. Także część Nowej Huty zwana „starą Hutą” spełnia oczekiwania młodych małżeństw i rodzin. Z najnowszych badań preferencji tej grupy klientów wynika, że najważniejsza jest dostępność komunikacyjna, balkon w mieszkaniu, bliskość publicznych szkół, przedszkoli oraz terenów zielonych. Nowa Huta ma dobre połączenia z centrum miasta, głównie tramwajowe i autobusowe. Problemy z korkami dotyczą głównie przemieszczania się samochodami osobowymi w godzinach szczytu, które w Krakowie rozpoczynają się około 7 rano i trwają do 9:30, a następne pomiędzy 15:30-17:30.

Studenci nadal w ogromnej większości mieszkają w akademikach lub wynajmowanych mieszkaniach. Osoby mające możliwość kupna własnego lokalu już za czasów studiów biorą pod uwagę bliskość uczelni. Nie tylko ze względu na swoją wygodę, ale i na opłacalność w utrzymaniu mieszkania. Często student-właściciel podnajmuje znajomym część swojego mieszkania, tym sposobem zarabiając chociaż częściowo na kredyt lub czynsz. W tym przypadku w grę wchodzi Ruczaj czyli okolice kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego (Podgórze), a także cała „stara” dzielnica Śródmieście i najbliżej od centrum położona część Krowodrzy. Tutaj oprócz lokalizacji, decydującym czynnikiem jest cena. Studenci kupując mieszkanie częściej wybierają rynek wtórny, chyba, że rynek pierwotny oferuje atrakcyjną stawkę. Pracownicy międzynarodowych korporacji wyższego szczebla wybierają lokalizacje w sąsiedztwie miejsca pracy i biurowców. Przykładowo pracownicy IBM chętnie wybierają mieszkania w położonych obok Centrum Biurowego GTC, Tarasach Verona (ul. Armii Krajowej – Krowodrza). Oprócz tego wśród tej grupy największym zainteresowaniem cieszy się Śródmieście, a zwłaszcza prestiżowe lokalizacje w ścisłym centrum. W takim przypadku mieszkania najczęściej kupowane są przez same korporacje i wynajmowane/użyczane pracownikom.

Klienci niewymagający, którym głównie zależy na niskiej cenie powinni zainteresować się tanimi mieszkaniami w Prokocimiu, Kurdwanowie oraz Woli Duchackiej (Podgórze). Obecnie dobrą komunikację z tymi rejonami miasta zapewnia kilka linii tramwajowych, w tym Krakowski Szybki Tramwaj (trasa Krowodrza Górka-Kurdwanów). W ostatnich latach poruszanie się samochodem po Krakowie stanowi poważny problem. Jeśli wiemy, że będziemy musieli dojeżdżać do pracy na drugi koniec miasta, to albo wybierzmy lokalizację z dobrymi połączeniami komunikacji miejskiej, albo mieszkanie w pobliżu miejsca pracy. Autobusy, busy i tramwaje mają często wyznaczone bezkolizyjne trasy i pasy ruchu, dlatego w godzinach szczytu docierają do celu dużo szybciej niż samochód.Wybierając mieszkanie w Śródmieściu należy zwrócić uwagę na ogromny problem Krakowa – mianowicie deficyt miejsc parkingowych. Jeśli nie planujemy zakupu miejsca w podziemnym garażu, może się to wiązać z późniejszą codzienną stratą czasu, gdy będziemy kilka razy objeżdżać okolicę w poszukiwaniu wolnego skrawka chodnika. Ten problem, choć w mniejszej skali dotyczy także pozostałych dzielnic. Jedynie Nowa Huta może poszczycić się dużymi przestrzeniami.Najgorszymi komunikacyjnie lokalizacjami w Krakowie są nowe osiedla położone wzdłuż tras przelotowych np. na Warszawę (Aleja 29-go Listopada – Krowodrza) lub Zakopane (ul. Zakopiańska – Podgórze). W godzinach szczytu na tych trasach pojawiają się ogromne korki, ponieważ mieszkańcy okolic Krakowa udają się z/do pracy w mieście. Te trasy są również zablokowane w czasie długich weekendów i świąt. Takie lokalizacje są odpowiednie dla osób pracujących w domu, tzw. wolnych strzelców – freelancerów oraz wszystkich tych, którzy nie muszą przemieszczać się do centrum w konkretnych godzinach.

Dla osób ceniących spokój i przyrodę polecany jest jeden z najdroższych rejonów Krakowa – Wola Justowska (Krowodrza). Większość rynku pierwotnego zajmują tam domy jednorodzinne, jednakże znajdziemy tam również mieszkania, głównie o podwyższonym standardzie. Bliskość zielonych terenów Lasku Wolskiego oraz ZOO, jak również niedalekie położenie od centrum miasta to zalety Woli. Ceny za metr kwadratowy mieszkania zaczynają się od 8000 zł, a w zależności od prestiżu inwestycji sięgają nawet 20 tysięcy złotych.

Dodaj komentarz