
Koszty remontu – poradnik 2018
W najbliższym czasie zapowiadają się dalsze wzrosty cen nieruchomości i remontów.
Bezpośredni wpływ mają na to wyższe koszty robocizny oraz materiałów budowlanych. Mają one związek z zaplanowanymi na ten rok przygotowywanymi na szeroką skalę inwestycjami infrastrukturalnymi, m.in. drogowymi, ale i deweloperskimi. Nie warto więc zwlekać i jeśli możemy to przeprowadzić prace remontowe jak najszybciej.
Analiza kosztorysów przeprowadzona przez Kalkulatory Budowlane wskazuje, że za identyczne domy jednorodzinne, w 2018 roku zapłacimy średnio 8 proc. więcej niż w minionym. Jeśli zdecydujemy się na budowę modelowego domu o powierzchni 140 m2 (parter + poddasze) wydamy więcej o około 27 000 zł. Analogiczne wyceny przeprowadzono również dla domów o innych rozmiarach – 100 m2 oraz 200 m2. Uzyskano podobne wyniki. W obu przypadkach ceny były wyższe od 5 do 10 proc.
Wyższe koszty robocizny
Wpływ na całkowity koszt remontu mają przede wszystkim rosnące koszty robocizny. Wciąż brakuje wykwalifikowanych pracowników, których obecnie zastępuje duża liczba imigrantów, głównie z Ukrainy. Nasi specjaliści w poszukiwaniu lepszych pieniędzy wyjechali za granicę. W stosunku do 2017 roku najwidoczniejsze wzrosty cen o 30 proc. można zauważyć w usługach takich jak tynkowanie i hydraulika, 16 proc. w usługach elektrycznych, 15 proc. w wylewaniu elewacji. pracach murarskich i dekarskich oraz 10 proc. w montażu suchej zabudowy.
Z drugiej strony przez to, że polscy budowlańcy wciąż wyjeżdżają za granicę, bardzo trudno jest znaleźć fachową firmę budowlaną, która miałaby wolne terminy i tym samym nie kosztowała dużo.
Wyższe ceny materiałów budowlanych
Rosną również koszty materiałów budowlanych czyli istotny punkt, ktory składa się na koszty remontu. Wzrost ten będzie wywołany głównie przez nowe regulacje prawne. Nowe przepisy prawa budowlanego, wymusiły na inwestorach wyższe wydatki na niektóre materiały budowlane. W dalszej perspektywie planowane jest zaostrzanie przepisów związanych z parametrami izolacyjnymi budynku. Od roku 2021 normy zostaną zaostrzone aż o 35 proc.
Jak wskazuje Grupa PSB monitorująca ceny materiałów budowlanych, w kwietniu 2018 w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego, w górę poszły ceny aż 19 grup produktów. Są nimi płyty OSB, drewno (+39,6%), ściany, kominy (+11%), izolacje termiczne (+10,5%), otoczenie domu (+6,7%), cement, wapno (+3,9%), farby, lakiery (+3,4%), narzędzia (+2,8%), izolacje wodochronne (+2,7), dachy, rynny (+2,6%), stolarka (+1,6%), chemia budowlana (+1,3%), płytki, łazienki, kuchnie (+1,3%), instalacje, ogrzewanie (+1,1%), wykończenia (+0,9%), oświetlenie, elektryka (+0,7%), dekoracje (+0,6%), ogród, hobby (+0,5%), wyposażenie, AGD (+0,5%) oraz motoryzacja (+0,4%). Spadek cen nastąpił jedynie w grupie sucha zabudowa (-0,5%).
Koszt remontu przeciętnego mieszkania
Według szacunków kalkulatorów budowlanych generalny remont w przeciętnym standardzie wyniósłby z pewnością około 30 – 35 tys. zł. Daje to przeciętny koszt zgodny z szacunkiem rynkowym na poziomie około 700 zł/mkw.

Robimy casting na najemcę mieszkania
Zobacz również

Obcokrajowcy kupują dużo mieszkań w Polsce
25 marca 2021
Ile wynoszą koszty utrzymania mieszkania w Polsce?
12 lipca 2013