
Kładziemy podłogę – na co zwrócić uwagę wybierając podłogę do mieszkania
Wybór podłogi do mieszkania to sprawa bardzo istotna. Położenie nowej nawierzchni podłogowej jest kosztowne i nie jest to jedno-sezonowa inwestycja. Decyzja powinna być więc dobrze przemyślana. Podłoga, którą położymy zostanie z nami na długo. Wszelkie błędy będą bardzo szybko widoczne, a brak wiedzy może odbić się zarówno na jakości, jak i funkcjonalności mieszkania. Jeszcze kilkanaście lat temu sprawa byłaby o wiele prostsza. Do wyboru były bowiem dwa rodzaje nawierzchni – parkiet i płytki PCV. Osoby dysponujące zasobniejszymi środkami finansowymi sprowadzały inne rodzaje nawierzchni z krajów bardziej rozwiniętych niż Polska w tamtym czasie i robiły furorę wśród odwiedzających. Dzisiejszy rynek to już zupełnie co innego. Wybór jest wręcz ogromny i często przyprawiający o ból głowy. Jak dobrać odpowiednią podłogę, czym się kierować, na co zwracać uwagę, a czego zdecydowanie unikać? Podpowiemy Wam, co jest ważne podczas wyboru nawierzchni podłogowej, co oferuje rynek i co zrobić, żeby nie żałować podjętych decyzji.
Szukamy inspiracji
Bardzo ważnym krokiem, jaki powinniście podjąć, zanim wybierzecie się do sklepu po zakupy, jest zaczerpnięcie odpowiedniej dawki wiedzy na temat nawierzchni podłogowych. Warto przejrzeć katalogi, wybrać się do różnych sklepów, poczytać co się sprawdza, a czego unikać. Nie musicie być ekspertami i od razu robić doktoratu w kładzeniu płytek. Powinniście jednak mieć ogólne pojęcie, aby nie dać się porwać kuszącym promocjom, czy też wygadanemu sprzedawcy w dziale z podłogami w sklepie. Drobne dokształcenie się na ten temat zaprocentuje komfortem w późniejszym użytkowaniu.
Nie mieszamy
Najważniejsza zasada przy wyborze podłogi i pozostałych elementów, czyli listew i drzwi, to nie mieszanie różnych kolorów i gatunków drewna. Wielu z nas myśli, że położenie różnych rodzajów podłóg w pomieszczeniach się sprawdzi. Nic bardziej mylnego. Podłoga powinna łączyć się ze sobą, zamiast kontrastować, awangardowe rozwiązania nie zdają w tym wypadku egzaminu. Na odrobinę szaleństwa pozwolić sobie możemy dobierając kafelki w łazience, czy wokół kominka. Wybierając płytki podłogowe warto pamiętać, aby listwy przypodłogowe wykonane były z tego samego drewna, a drzwi o dwa tony jaśniejsze lub ciemniejsze, w zależności od tego, na jaką nawierzchnię się zdecydujemy. Zwróćcie też uwagę na to, z jakiego materiału wykonane są okna. Jeśli ramy okienne są białe i plastikowe, wówczas pozostają elementem neutralnym, jeśli jednak są drewniane i na dodatek w kolorze drewna, należy właśnie do nich dopasować pozostałe elementy. Ujednolicenie stylu podczas kładzenia podłogi jest niezwykle ważne i wpływa na wartość wizualną efektu.
Tradycyjna prostota
Nie każdy z Was jest fanem konkretnego stylu, nie każdy przecież być musi. Ci z Was, którzy nie mają konkretnych planów dotyczących przyszłego urządzenia mieszkania, powinni zdecydować się na podłogę tradycyjną i zarazem neutralną. Tradycyjna i neutralna, czyli taka, której kolor oraz faktura nie wpłyną zbytnio na późniejsze wybory. Tutaj także wybór jest bardzo duży. Posadzka wykonana z naturalnego bądź parzonego buka, a także dębowa (dobrze sprawdza się dąb czerwony). Stawiając na neutralne kolory podłogi, nie będziemy musieli martwić się tym, że kontrastować będzie z meblami i dodatkami.
Jasna strona podłóg
Decydując się na jasną posadzkę robimy sobie przysługę. Panie domu powinny docenić fakt, iż zdecydowanie w mniejszym stopniu widoczny jest na nich kurz. Nie jest to jednak ich jedyna zaleta. Podłogi wykonane ze wspomnianego wyżej buka naturalnego, klonu, jesion, czy wiązu wpłyną na optyczne powiększenie wnętrza. Będzie się ono wydawało przestronniejsze, a to już duży plus. Do tego typu podłóg pasują jasne, pastelowe kolory ścian, białe lub kolorowe meble (najlepiej sprawdzą się te w czystych barwach) oraz naturalne tkaniny, typu len i wełna.
Egzotyczna nuta
Dla tych, którzy marzą o odrobinie szaleństwa, zalecamy zagłębienie się w lekturze. Decydując się na wyraźną nawierzchnię powinniśmy, zdawać sobie sprawę z tego, iż to właśnie podłoga będzie decydującym elementem dekoracyjnym wnętrza. Ciemna nawierzchnia podłogowa nawiązywać będzie do stylu antyczno – orientalnego, a tym samym zdeterminuje styl pomieszczenia. Wybierając ciemną podłogę do wyboru mamy standardowy dąb i orzech, a także drewno bardziej egzotyczne, takie jak jatobe, tali, badi, czy też padouk. Miłośnicy stylu klasycznego zdecydowanie poczują się tu dobrze.
Oryginalnie i z odrobiną szaleństwa
Część z Was zdecyduje się na oryginalne rozwiązania, dalekie od tradycji. W tym wypadku warto zwrócić uwagę na posadzki o prostokątnym wzorze, gdzie faktura jest bardzo wyeksponowana. Na tego typu podłogi zdecydować powinni się ci z Was, którzy mają konkretne plany dotyczące wystroju. Posadzki tego typu są ozdobą samą w sobie i trudno dobrać do nich pozostałe elementy wyposażenia, jeśli nie ma się wcześniej ustalonego pomysłu. W tym wypadku do wyboru mamy specjalnie preparowane drewno dębu, orzecha i tali.

Porządki na wiosnę
Zobacz również

Kolor bordowy w aranżacji wnętrza
5 lipca 2018
Luksus za grosze
25 marca 2021