
Jak przygotować się do rozmowy z deweloperem?
Jesteście na etapie poszukiwania swojego wymarzonego mieszkania i nie wiecie jak zacząć rozmowę z deweloperem i jak przygotować się do pierwszego spotkania?
Wiarygodny deweloper
Szczególną rolę deweloper odgrywa gdy chcemy zakupić mieszkanie na rynku pierwotnym. Jest on stroną transakcji, która kalkuluje jej przedmiot, szacuje cenę sprzedaży (czyli swój zysk) oraz wybiera wykonawców. Na samym końcu stanowi podmiot, który rozliczany jest ze wszystkich zapisów umowy podpisanej z nabywcą.
Dlatego też, gdy podejmiemy już decyzję o lokalizacji, cenie, wyglądzie i metrażu warto sprawdzić firmę od której chcemy kupić mieszkanie. Po pierwsze należy zweryfikować wiarygodność i rzetelność wybranego dewelopera. Może pomóc w tym sprawdzenie czy jest członkiem Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Przedsiębiorstwa, które znajdują się w PZFD muszą spełniać standardy branżowe, które zawarte są w Kodeksie Dobrych Praktyk, czyli posiadać odpowiednią historię inwestycyjną, referencje oraz stabilną kondycję finansową. Oczywiście jeśli deweloper nie znajduje się w gronie PZFD nie należy go od razu skreślać. Jeśli sprawdziliśmy jego poprzednie realizacje i rekomendacje jak najbardziej może być godny zaufania.
Mogą Cię zainteresować
Gdy nie mogliśmy znaleźć informacji o deweloperze warto dopytać na miejscu o przeprowadzone inwestycje, referencje oraz zadać kilka pytań dotyczących dotychczasowej działalności. Nie bójmy się pytać o wszystko co nas interesuje, nawet o tzw. drobiazgi. Poniżej przestawiamy przykładową listę pytań:
- Jaki jest całkowity koszt brutto wraz z “przynależnościami”, tzn. z udziałem w gruncie, z balkonem, miejscem garażowym albo pomieszczeniem gospodarczym itp.?
- Kiedy cena może ulec zmianie, i o jaką kwotę?
- Czy posiada ona lub może mieć w trakcie trwania umowy jakiekolwiek obciążenia, hipoteki czy ograniczenia?
- Czy nieruchomość, na której jest (lub będzie) budowany budynek ma założoną księgę wieczystą i kto jest właścicielem nieruchomości?
- Na jakich piętrach jest dostępne mieszkanie i na jakie strony świata skierowane będą okna?
- Jaki będzie standard wykończenia i wyposażenia mieszkania oraz części wspólnych budynku? – te detale stanowią o jakości wykończenia i w ostateczności o wartości mieszkania.
- Warto też zapytać o plany związane z budową placów zabaw czy zbiorczego śmietnika. Im plac zabaw dla dzieci będzie lepiej wyposażony i bezpieczny, tym bardziej będzie podobał się naszym dzieciom. A śmietnik nie powinien znajdować się tuż pod naszymi oknami, czy też za daleko.
- Czy mieszkanie nie sąsiaduje z windą, która może nam przeszkadzać?
- Czy z miejsca parkingowego łatwo wyjechać? Czy są szersze miejsca parkingowe?
Pakiet dokumentów
Podczas spotkania przedstawiciel powinien odpowiadać na wszystkie pytania w sposób przejrzysty i zrozumiały dla klienta. Dodatkowo po wyjściu od dewelopera powinniśmy otrzymać pakiet niezbędnych dokumentów takich jak:
- Wzór umowy wraz z załącznikami (plan mieszkania, standard wykończenia, harmonogram spłat, ewentualnie harmonogram robót budowlanych);
- Odpis aktualny z księgi wieczystej nieruchomości – w przypadku jego braku kopię aktu notarialnego, którym deweloper nabył prawa do nieruchomości;
- Odpis aktualny KRS;
- Zaświadczenie o niezaleganiu we wpłatach na rzecz ZUS i Urzędu Skarbowego.
Gdy zostały nam przedstawione wszystkie dokumenty, a na nasze pytania otrzymaliśmy satysfakcjonującą odpowiedź możemy rozpocząć procedury związane z podpisywaniem umowy. Jeśli jednak coś budzi jakiekolwiek nasze wątpliwości, warto to dokładnie zweryfikować i nie ulegać emocjom. Najważniejsze przy tego typu transakcjach jest podejmowanie decyzji po uprzednim przeanalizowaniu wszystkich wad i zalet, a także skalkulowaniu naszych możliwości.
Zobacz również

Koszty remontu – poradnik 2018
5 lipca 2018
Kataster – tylko Polacy go nie płacą?
25 marca 2021