ulica w miasteczku Wilanów
Poradniki

Co dalej z Miasteczkiem Wilanów?

Oceń ten artykuł

Warszawskie Miasteczko Wilanów to jeden z największych projektów urbanistycznych w Polsce. Z tego względu budzi wiele sprzecznych emocji. Jaka czeka go przyszłość – czy będzie jedynie nowoczesną sypialnią czy stanie się fragmentem miasta z prawdziwego zdarzenia?  – Pyta Krzysztof Jóźwiak z portalu RynekPierwotny.com.

Sprawdź: również: Województwo dolnośląskie – gdzie opłaca się kupić nieruchomość?

Wszystko zaczęło się pod koniec lat 90., kiedy to SGGW sprzedało spółce Prokom (główny udziałowiec spółki Polnord, która jest dziś strategicznym inwestorem w Miasteczku), spory kawałek Pól Wilanowskich. Szybko powstał projekt budowy gigantycznego osiedla mieszkaniowego. Znany architekt, Guy Castelain Perry, stworzył śmiałą wizję urbanistyczną, która zakładała powstanie nowego, spójnego fragmentu miasta – otwartego, z siecią ulic, parkami, infrastrukturą społeczną i handlową. Plan zagospodarowania przestrzennego ograniczył wysokość obiektów do 20 m i narzucił harmonię z pobliskim Pałacem Wilanowskim. Pierwsze łopaty wbito w 2003 r. – W ciągu ostatniej dekady powstało osiedle, wybudowane przez kilkanaście firm deweloperskich. I mimo że nadal wyróżnia się ono „in plus” na tle innych polskich inwestycji mieszkaniowych, pierwotne założenia znacznie się rozmyły – z każdym rokiem zabudowa się zagęszcza, niektórzy inwestorzy chcą grodzić osiedla, mieszkańcy nie mogą się doczekać na przedszkola i szkoły, brakuje stref publicznych i zieleni, siatka dróg i połączenia komunikacyjne są wciąż niewystarczające – mówi Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com. 

Coraz częściej sprawy w swoje ręce muszą brać mieszkańcy, których jest już około 8 tyś. O poprawę sytuacji zabiega m.in. Stowarzyszenie Mieszkańców Miasteczka Wilanów, które po kilku latach starań wywalczyło w końcu budowę pierwszych placówek oświatowych. Na gruncie wykupionym przez miasto od deweloperów, przy ul. Ledóchowskiej, powstanie przedszkole dla 250 dzieci (budowa powinna ruszyć jeszcze w tym roku), a następnie szkoła podstawowa dla 500 uczniów (planowane rozpoczęcie budowy – 2014 r). W dalszych planach jest jeszcze żłobek dla setki maluchów oraz gimnazjum dla 340 dzieci. Placówki te są niezbędne ponieważ docelowo w Miasteczku Wilanów będzie mieszkało ponad 40 tyś ludzi, a większość sprowadzających się to młode małżeństwa. Jakie inwestycje mieszkaniowe planowane są w najbliższej przyszłości? Jeden z większych deweloperów działających w Miasteczku, firma Robyg rozbudowuje swoje dwie sztandarowe inwestycje: Nową Rezydencję Królowej Marysieńki i Osiedle Zdrowa. Ta pierwsza została podzielona na dziesięć etapów. W tej chwili trwa budowa etapu VII, gdzie metraż lokali wyniesie od 38 do 143 mkw. Zakończenie budowy zaplanowano na II kwartał 2013 r. Równocześnie powstają II i III część Osiedla Zdrowa. Obie powinny być gotowe do końca tego roku. Powierzchnia lokali – od 40 do 120 mkw. Nowe mieszkania na sprzedaż będzie miała także firma Qualia, która jesienią 2012 r. powinna ukończyć Villę Siena, która jest częścią większego kompleksu o nazwie Nowy Wilanów (pow. mieszkań od 50 do 137 mkw.) Budynek pomieści 77 mieszkań oraz dwa lokale usługowe. Przy Al. Rzeczpospolitej, głównej arterii Miasteczka, prowadzącej do Świątyni Opatrzności Bożej, powstają Apartamenty Syrena. W ofercie są mieszkania o metrażu od 33 do 93 mkw. Ceny wahają się w granicach 6,2 tyś do 8,3 tyś zł za mkw. W tyle nie zostaje także główny inwestor czyli firma Polnord. Razem z hiszpańską Fadesą rozbudowuje jedno z największych osiedli Miasteczka czyli Ostoję Wilanów.

W drugim kwartale 2014 r. powinien być gotowy VII etap tego kompleksu, który docelowo będzie składał się z 31 budynków, które rozplanowano na obszarze ponad 17 ha, wokół malowniczego jeziorka. Etap siódmy, przewiduje budowę 324 mieszkań. Polnord skupia się jednak przede wszystkim na budowie kompleksu nazwanego Śródmieście Wilanów, na działce pomiędzy ulicami Branickiego, Kazachską, Herbu Szreniawa i Gieysztora. Pomieści on ponad 800 mieszkań. Powstaje już pierwszy budynek z pięciu planowanych. Znajdzie się w nim 166 mieszkań o pow. od 26 do 150 m kw. Ceny od 5,6 tys. zł do 7,7 tys. zł za mkw. Pierwszy budynek będzie gotowy w październiku 2013 r. – Śródmieście Wilanów to jednak nie tylko projekt mieszkaniowy, ale przede wszystkim koncept miastotwórczy – zapewnia portal RynekPierwotny.com, Krzysztof Olszewski, rzecznik prasowy Polnordu. – Jego częścią będzie Galeria Wilanów z powierzchnią najmu 76,6 tys. mkw. (270 punktów handlowo-usługowych), ale także place miejskie, deptaki, fontanny, tereny zielone, kino, oraz filia Muzeum w Wilanowie – dodaje rzecznik. Większość tych atrakcji będzie zlokalizowana w gigantycznej galerii i w jej najbliższym otoczeniu. Pierwotny pomysł architekta Guya Perrego zakładał, że część handlowa znajdzie się w budynkach ustawionych wzdłuż pierzei i placów, i będzie dostępna całą dobę. Projekt Galerii Wilanów to rozwiązanie bardziej sztampowe, ale lepszy rydz niż nic. Ciekawa wydaje się koncepcja, aby w Miasteczku Wilanów zaznaczyć jakoś obecność Muzeum-Pałacu. – To wstępny pomysł. Jak to będzie dokładnie wyglądało: czy to będzie stoisko czy punkt informacyjny, jeszcze nie zostało przesądzone – mówi Krzysztof Olszewski. 

Galeria, którą Polnord wybuduje wspólnie z firmą GTC, powstanie pomiędzy ulicami Branickiego, Przyczółkową a Klimczaka. Będzie się składać z dwóch budynków rozciętych przedłużeniem ul. Herbu Szreniawa. W mniejszej części o pow. ok. 16 tys. m kw. znajdzie się centrum rozrywkowe z multipleksem kinowym. Większa część galerii będzie mieć 60 tys. m kw. Elewacje obu obiektów będą w dużej części przeszklone i nieregularne w kształcie. Galerię przetną uliczki dla pieszych przykryte szklanym dachem. W galerii będzie także parking na 2700 aut, z którego, jak zapewnia inwestor, będą korzystać także pielgrzymi udający się do Świątyni Opatrzności Bożej oraz osoby odwiedzające Pałac w Wilanowie. – Chcielibyśmy otrzymać pozwolenie na budowę pod koniec tego roku, lub na początku przyszłego, budowa ma potrwać ok. 18-20 miesięcy – mówi Krzysztof Olszewski. Częścią Śródmieścia Wilanów będą także trzy duże place: owalny i dwa kwadratowe. Jeden już jest gotowy. Inwestor zapowiada, że z 7 ha gruntów pod realizację Śródmieścia niemal 2 ha zajmą place publiczne z dużą ilością zieleni. Na razie Miasteczko Wilanów to głównie skupisko budynków mieszkalnych. Mieszkańcy jeżdżą do pracy w inne rejony Warszawy. Z czasem sytuacja nieco się zmieni, ponieważ na terenie Pól Wilanowskich powstanie także zabudowa biurowa. Pierwszym takim obiektem jest budowany przez Polnord, Wilanów Office Park. Docelowo zaplanowano 18 budynków, które zapewnią miejsce pracy dla blisko 17 tys. osób. Budynki usytuowane będą w parku, wśród roślinności. Ważną inwestycją na terenie Miasteczka Wilanów jest budowa Świątyni Opatrzności Bożej. Jak wiadomo idzie ona z trudnościami i była już wielokrotnie przerywana. Ostatnio jednak znów zaczął się ruch na placu budowy. Jeszcze w tym roku kopuła zyska pokrycie z blachy miedzianej i zostanie zamknięta od góry szklanym świetlikiem. – Należy jeszcze wspomnieć o przyszłości komunikacji w Miasteczku Wilanów. Głównymi arteriami mają być istniejąca już w dużej części Al. Rzeczpospolitej oraz ul. Franciszka Klimczaka oraz Adama Branickiego. Na południe od Miasteczka w ciągu kilku lat pobiegnie Południowa Obwodnica Warszawy, która zintegruje komunikacyjnie ten rejon z innymi dzielnicami stolicy. Tramwaje Warszawskie chcą wybudować nową linię tramwajową z Ochoty przez Al. Sobieskiego do Wilanowa. Niestety na razie są to plany bardzo mgliste i niekonkretne – podkreśla Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com. Jak widać w Miasteczku Wilanów dzieje się coraz więcej. Choć wciąż daleko do realizacji pierwotnych założeń, o co walczą m. in. społecznicy skupieni w stowarzyszeniu, widać pewne symptomy pozytywnych zmian. Przynajmniej w porównaniu do kilku ostatnich lat, kiedy to na Polach Wilanowskich rozrastała się jedynie betonowa pustynia kolejnych kompleksów mieszkaniowych – podsumowuje Krzysztof Jóźwiak z portalu RynekPierwotny.com.

Dodaj komentarz