okna do mieszkania
Poradniki

Zmieniamy okna w mieszkaniu – porady i inspiracje

Oceń ten artykuł

Decydując się na wymianę okien w domu lub mieszkaniu, musimy poradzić się specjalistów w tej dziedzinie. Pewne jest bowiem to, iż sami tego nie zrobimy, chyba że zawodowo okna wymieniamy. Zaczerpnięcie odpowiedniej dawki wiedzy w tej materii pozwoli nam cieszyć się odpowiednimi dla naszego budynku oknami, a tym samym sprawi, że nie popełnimy najczęściej powtarzanych błędów.

Rynek oferuje bardzo wiele. W punktach sprzedaży znajdziecie wiele przeróżnych rozwiązań, różniących się od siebie przede wszystkim jakością, ceną i celem przeznaczenia. Zakup nowych okien to dość kosztowna i ważna inwestycja, należy się więc do niej odpowiednio przygotować, aby uniknąć dodatkowych wydatków. Zanim udacie się na rozmowę z doradcą w salonie sprzedaży, postarajcie się przejrzeć dostępne oferty, porównajcie ceny i zastanówcie się, co jest Wam potrzebne. Trudno o dobrą decyzję, jeśli nie ma się w danej materii żadnego doświadczenia, tutaj pomoże specjalista, niemniej ważne, aby choć trochę wiedzieć czego się szuka i co jest Wam potrzebne. Istotne będą także opinie innych klientów, którzy korzystali z usług danej firmy. Wielu doradców zachwala bowiem swoje usługi, wytykając błędy konkurencji. Takie są prawa rynku. Niemniej Wy potrzebujecie dobrych, solidnych okien i to, na jakie się zdecydujecie, zaprocentuje w przyszłości, zwłaszcza w rachunkach za energię.

Ważne informacje techniczne

Zakładając, że wiecie już czego szukacie (przejrzeliście oferty, porównaliście ceny, macie mglisty obraz okien, jakie chcielibyście zamówić i wybraliście się do salonu sprzedaży, aby specjalista pomógł Wam podjąć odpowiednią decyzję), zwróćcie uwagę na parametry techniczne i poproście o szczegółowe wyjaśnienie. Osoba odpowiedzialna za sprzedaż okien powinna bez najmniejszego problemu udostępnić Wam kartę techniczną danego modelu okna. W tym wypadku istotną rolę grają certyfikaty i aprobaty wydane przez odpowiednie instytucje. Jeśli przywiodła Was zachęcająca reklama danej firmy, która oferuje dodatkowe parametry za niezwykle niską cenę, sprawdźcie koniecznie cenę podstawową. Wiele modeli można obecnie modyfikować, niemniej okazać się może, że aby dostać dokładnie to, o czym mówi reklama, trzeba słono dopłacić. Wybierajcie sprawdzone i renomowane firmy, które długo istnieją na rynku. Rzetelny sprzedawca to taki, który nie próbuje na siłę udowodnić Wam, że potrzebujecie antywłamaniowe okna z kuloodpornymi szybami, jeśli Wy doskonale wiecie, że jest inaczej. Rzetelny sprzedawca to ten, który dopasuje ofertę dokładnie do Waszych potrzeb.

Bardzo ważna gwarancja

To, na jakie okna się zdecydujecie, zależy od Waszych potrzeb, zasobności portfela i upodobań. Nie stolarka i wygląd są bowiem najważniejsze. Jedną z bardzo ważnych rzeczy o jakich pamiętać powinniście jest fakt, czy towar i usługa, w tym wypadku okna wraz z montażem objęte są gwarancją. Powinniście wiedzieć, że prawo polskie nie nakłada na punkty sprzedaży takiego obowiązku, jednak rzetelne i renomowane firmy oferują gwarancję w pakiecie. Jeśli dany sprzedawca oferuje Wam okna i nie daje gwarancji, odpuścicie i znajdźcie takiego, dla którego jest ona standardem. Koniecznie sprawdźcie też zakres gwarancji, co obejmuje i na jak długi czasu.

Co, jak i za ile? Czyli za co rzeczywiście płacimy?

Decydując się na nowe okna, powinniśmy wybrać taki punkt sprzedaży, który oferuje wszystko, począwszy od fachowego doradztwa, na montażu kończąc. W dobrym salonie otrzymacie kompleksową ofertę, która zawierała będzie zarówno cenę towaru, transport, montaż jak i usługi gwarancyjne. Bardzo ważne, aby dokładnie sprawdzić wszystkie warunki. Oczywiście to od Was zależy, na jaki zakres usług się zdecydujecie, wszelkie dodatkowe rzeczy mogą generować koszty, choć nie muszą. Warto wiedzieć, że w przypadku zamówienia usługi wraz z montażem, VAT wyniesie 8%, w przypadku samego towaru 23%. Zwróćcie też uwagę na wysokość zaliczki, której wartość standardowo nie powinna przekraczać 40% kosztów całkowitych. Robiąc pomiary potrzebne do zamówienia, wykorzystajcie je jako poglądowe. Rzetelna firma zaoferuje Wam pomiary na miejscu, co da gwarancję, że będą takie, jak być powinny. Potwierdźcie wszelkie ustalenia, sprawdźcie, czy zamówienie całkowicie zgadza się z wymiarami i Waszymi potrzebami, dopiero wtedy sfinalizujcie transakcję i cieszcie się, że wkrótce będziecie mieli nowe okna.

Dodaj komentarz