Para podejmuje decyzje o zakupie mieszkania
Finanse

Zakup mieszkania – co przekonuje Polaków?

Oceń ten artykuł

Jak wskazują badania najważniejszym czynnikiem decydującym o zakupie nieruchomości jest jej lokalizacja.

Cena jest dla nas równie istotna, ale gra drugoplanową rolę. Zwracamy również uwagę na bliskość węzła komunikacyjnego, infrastrukturę handlowo-usługową, wielkość i standard lokalu, ale także na okoliczne tereny zielone i miejsca do rekreacji.

Lokalizacja – najwazniejszy czynnik przy zakupie mieszkania

Dzisiaj najczęściej na początku wybieramy okolicę, a potem sprawdzamy nasz budżet. Jak wskazują badania przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia pod koniec ubiegłego roku aż 91 proc. respondentów, przemierzających się do zakupu mieszkania pod uwagę brało jego lokalizację, a 85 proc. cenę za metr kwadratowy. Na kolejnych miejscach znajdują się wielkość i liczba pokoi (67 proc.) oraz położenie mieszkania w budynku (44 proc.).

Potwierdza to również międzynarodowe badanie „Finansowy Barometr ING” przeprowadzone w czerwcu 2017 roku . Wskazuje, że Polacy są bardzo silnie przywiązani do miejsca. Zwykle stawiają na własne mieszkanie w dobrej okolicy. Wynika to również z naszej mniejszej mobilności. W przeciwieństwie do Amerykanów, my kupujemy domy na całe życie i raczej nie bierzemy pod uwagę szybkiej przeprowadzki.

Przeczytaj: Kolor bordowy w aranżacji wnętrza

Cena mieszkania

Miejsce inwestycji bardzo często wiąże się również ze standardem i wielkością mieszkania, co ma wpływ na ostateczną cenę. W niektórych lokalizacjach, szczególnie w większych miastach, za lokal tej samej wielkości oddalony od centrum możemy zapłacić nawet 3 razy mniej, od tego znajdującego się blisko głównych atrakcji. Wszystko zależy od preferencji klientów i ich oczekiwań względem danej nieruchomości. Niektórzy dlatego decydują się na mieszkanie na peryferiach, z dala od zgiełku wielkiego miasta.

Zobacz również: Koszty remontu – poradnik 2018

Co jeszcze interesuje kupujących mieszkanie?

Obecnie jesteśmy coraz bardziej skoncentrowani na konkretnych aspektach, które ma spełniać nasz przyszły dom. Nie stawiamy już tylko na cenę, ale bardziej na jakość i lokalizację. Podejmujemy decyzje, które dla wielu z nas są zobowiązaniem już na całe życie, ponieważ przeważnie taka inwestycja wiąże się z długoletnim kredytem. Rozpatrujemy propozycje rynkowe wieloaspektowo, gdzie bardzo ważna jest też organizacja i ład przestrzenny nowobudowanych osiedli. Bierzemy też pod uwagę pozycję rynkową dewelopera i sposób realizacji inwestycji, w której zamierzamy nabyć wymarzone mieszkanie.

Sprawdzamy także parametry, które mogą sprawić, że na danym osiedlu będziemy czuli się po prostu komfortowo, jak choćby rozwiązania inteligentnego domu. Coraz ważniejszym argumentem jest także certyfikat środowiskowy. Ważna jest również bogata oferta lokali o różnorodnych metrażach, funkcjonalne rozkłady oraz przestronne balkony i tarasy.

Liczy się też to co będziemy mieli do dyspozycji w budynku dodatkowo. W segmencie premium jest to między innymi strefa fitness z saunami i spa, reprezentacyjne lobby ze strefą spotkań dla mieszkańców, salę zabaw dla dzieci, a także strefę miejsc postojowych w garażu podziemnym dla gości, czy stację ładowania pojazdów elektrycznych. Równie ważna jest elewacja, elementy wykończeniowe czy wystrój klatek schodowych.

Pozostałe czynniki zwracające uwagę polskich nabywców

Wszystkich łączy natomiast oczekiwanie bliskiego dostępu do punktów usługowo-handlowych, szkół, przychodni, banków czy urzędów oraz węzła komunikacyjnego  – linie tramwajowe i autobusowe, a także sieci dróg pozwalające na dotarcie do centrum miasta i innych newralgicznych punktów. Chcemy także mieszkać w okolicy terenów zielonych i rekreacyjnych, takich jak parki, lasy, place zabaw czy alejki spacerowe oraz dalszy potencjał rozwoju danej dzielnicy.

Dodatkowo coraz częściej zwracamy uwagę na elementy gwarantujące wzrost wartości nieruchomości w perspektywie czasu, takie jak: atrakcyjna, ponadczasowa architektura, wysoka jakość powierzchni wspólnych, wysokiej jakości materiały wykończeniowe budynku, czyli elewacje, okna, balustrady, windy, gwarantujące bezproblemową eksploatację w długiej perspektywie czasu.

Przeczytaj: Kolory do sypialni i ich wpływ na nasz nastrój

Dodaj komentarz