robot domowy
Poradniki

W 2020 roku wszystkie domowe sprzęty będą podłączone do internetu

Oceń ten artykuł

Smart Home to termin, który coraz częściej pojawia się na naszych ustach. Jaka jest przyszłość tego rozwiązania? Zapraszamy do lektury!

Inteligentne systemy zyskują popularność. Jednak w Polsce tylko 5 procent użytkowników deklaruje korzystanie z nich. Większość ma po prostu smart TV. Ale już w 2020 roku wszystkie urządzenia RTV, AGD i elektroniki będą mieć dostęp do internetu i komunikować się między sobą. Centrum takiego systemu ma stać się lodówka, ponieważ to jedyny domowy sprzęt pracujący 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Do zarządzania elektroniką, jak sterowanie oświetleniem czy ogrzewaniem, będzie służył smartfon.

Jak wskazuje Markets and Markets w najbliższych latach średnioroczny wzrost światowego rynku smart home będzie oscylował w granicach 13,5 proc. W 2023 r. ma osiągnąć wartość nawet 138 mld dol.

Wzrost rynku inteligentnych domów związany jest z rozwojem internetu rzeczy (IoT). Konsumenci coraz częściej poszukują rozwiązań, które zapewniają wygodę, bezpieczeństwo i wpływają na mniejsze zużycie energii elektrycznej. Technologia obecna jest w każdym obszarze naszego życia, ponieważ znacznie je ułatwia.

W centrum lodówka

Lodówka jest podłączona do zasilania elektrycznego w trybie ciągłym. Sprawia to, że można z niej zrobić urządzenie integrujące pozostałe urządzenia infrastruktury danego wnętrza. Współpracujące i komunikujące się między sobą sprzęty mogą korzystać z energii elektrycznej bardziej efektywnie. Takim przykładem może być termostat kontrolujący temperaturę grzejnika. Można go tak zaprogramować by otrzymał informację od smartfona z GPS-em, że zbliżamy się do domu i wtedy odpowiednio wcześnie dostosuje temperaturę do naszych potrzeb.

Zadaniem urządzeń jest nie tylko raportowanie stanu pracy. Zarządzane przez użytkownika, mają również możliwość komunikacji bezpośredniej między sobą. Taką funkcją jest np. możliwość prezentowania zdjęć ze smartfona na telewizorze oraz odbierania obrazu z niego na ekranie telefonu. Obecnie w tej technologii działają smartfony, telewizory, roboty odkurzające czy wybrane modele pralek.

Samsung planuje wszystkie urządzenia podłączyć do internetu w ramach tzw. smart hub tak, aby stworzyć jeden ekosystem. Dzięki aplikacjom chce umożliwić zarządzanie tymi urządzeniami oraz monitorowanie stanu pracy poszczególnych urządzeń podpiętych do internetu.

Popyt

Idea inteligentnego domu opiera się na energooszczędności oraz ułatwianiu życia. Popyt na inteligentny sprzęt elektroniczny wynika z naturalnych potrzeb ludzi, którzy chcą wygody i bezpieczeństwa w korzystaniu ze sprzętu i lepszego nadzoru, a rosnące koszty prądu wymuszą na gospodarstwach domowych oszczędności. Jak wskazuje UKE poprawa komfortu życia (43,6 proc.) i bezpieczeństwa (21,3 proc.) to zdaniem konsumentów największe zalety smart home. Jednak, co ważne wiele osób obawia się ataków hakerskich na infrastrukturę inteligentnego domu (26,7 proc.).

Dodaj komentarz