łazienka w stylu orientalnym
Aranżacja wnętrz

Łazienka w orientalnym klimacie

Oceń ten artykuł

O tym, że sztuka orientu może zafascynować bez reszty, przekonali się z pewnością wszyscy Ci, którzy choć raz mieli okazję, chociaż raz, choć przez chwilę, przebywać w krajach Dalekiego Wschodu. Ferie barw w połączeniu z niesamowitymi zapachami i dźwiękami egzotycznej muzyki, powodują, że owe orientalne inspiracje pragniemy zabrać ze sobą do domu, by móc się nimi cieszyć na dłużej także w domowym zaciszu. Tym razem podpowiadamy, jak wprowadzić ów egzotyczny klimat do naszej polskiej łazienki.

Sprawdź również: Wrocław – przegląd cen domów

Kolor ma znaczenie

Styl orientalny to przede wszystkim bogactwo niesamowitych kolorów. Decydując się na wprowadzenie klimatu Dalekiego Wschodu do naszego prywatnego wnętrza, zastanówmy się dokładnie nad kolorystyką danej łazienki i przede wszystkim nad znaczeniem poszczególnych barw. Popularnym kolorem w aranżacjach w stylu orientalnym jest czerwień, która nie tylko w Chinach symbolizuje szczęście i dostatek. Z kolei ukochana przez Europejczyków biel w kręgu kultury muzułmańskiej jest symbolem śmierci i żałoby. Natomiast nawiązujący do złota kolor żółty, jest chociażby w braminizmie symbolem najwyższej świętości. W orientalnych aranżacjach bez trudu odnajdziemy również purpurę, uznawaną za kolor iście królewski, symbolizujący dostojeństwo i panowanie. Toteż decydując się na łazienkę w orientalnym stylu ,najbardziej bezpiecznym połączeniem kolorystycznym wydaje się połączenie głębokiej czerwieni, podkreślonej złotym ornamentem. Z kolei jeśli chcemy nawiązać do wnętrza w stylu indyjskim, to postawmy na intensywne zestawienia fioletu, czerwieni i indyjskiego różu. Natomiast jeśli bliska jest nam stylistyka arabska, to wszelkie biele i kremy, bez względu na ich symbolikę, najlepiej w towarzystwie dekoracyjnych elementów w postaci mozaiki, są tu jak najbardziej pożądane. Obecnie na polskim rynku wielu czołowych producentów oferuje gotowe linie orientalnych płytek, dodatkowo zdobionych misternymi wzorami. Toteż nie powinniśmy mieć większego problemu przy wyborze gotowych rozwiązań.

Marmur, onyx lub też trawertyn

W takiej łazience nie może również zabraknąć elementów kamiennych lub też takich, który ów kamień będą imitować. Znakomitym rozwiązaniem jest tu także podłoga wyłożona terakotą. Kamienie, które z powodzeniem możemy zastosować w naszej egzotycznej łazience zarówno na podłodze, jak i na ścianach, to granit, trawertyn, marmur, onyx i wapień. Kamienne mogą być też duże misy, ustawione zamiast umywalek, czy też elementy wanny lub brodzik prysznica. Decydując się jednak na zastosowanie kamienia w naszej łazience, pamiętajmy, by przed jego ułożeniem, powierzchnie podłóg i ścian dobrze zaizolować i zabezpieczyć. W przeciwnym razie dostanie się do płytek wilgoć, a ta, jak powszechnie wiadomo, jest wrogiem nie tylko orientalnej, ale i europejskiej łazienki. Na polskim rynku istnieje także szereg ciekawych rozwiązań w postaci, płytek łazienkowych nawiązujących do naturalnego piaskowca czy też trawertynu.

Drewno mile widziane

Ciekawym akcentem we wnętrzu utrzymanym w orientalnym klimacie będą również wszelkie elementy drewniane. Zastosowanie drewna w łazience np. w formie obudowy wanny, czy umywalki z pewnością podkreśli egzotyczny charakter naszej przestrzeni i wprowadzi ciekawy, przytulny klimat. Rozejrzyjmy się zatem za rozwiązaniami z egzotycznego drewna typu merbau, teak, lapacho. Są to bowiem gatunki najbardziej odporne na wilgoć. Oczywiście muszą być one także odpowiednio zabezpieczone impregnatem olejem, który wnika w strukturę drewna i w ten sposób zabezpiecza ją przed wnikaniem wilgoci. W celu zachowania właściwości przeciwwilgociowych, warto także, co jakiś czas zaolejować taką drewnianą powierzchnię.

Z fotelami i parawanem

Naszą orientalną łazienkę najlepiej uzupełnią meble w kolonialnym klimacie, rzeźbione misternymi rzeźbieniami, które podobnie jak podłoga, czy obudowa wanny powinny być wykonane z egzotycznego drewna. Dobrze by były one utrzymane w ciepłych naturalnych odcieniach lub też, jak to bywa w inspiracjach arabskich, w tonacji bieli lub kremu. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami przestronnej łazienki, to ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się również dodatkowo wstawione stylizowane obite np. aksamitem fotele lub też drewniany, rzeźbiony parawan.

Otuleni zmysłowym zapachem kadzidełek

Styl orientalny uwielbia nie tylko bogactwo kolorów, ale i przepych w postaci dodatków. Oczywiście umiejętnie dobranych. Toteż w takiej łazience, mile widziane będą ozdobna lampa, lustro w złotej lub rzeźbionej ramie, wszelkiego rodzaju misy czy wazony. W łazience z Dalekiego Wschodu nie może również zabraknąć wszelkiego rodzaju kadzidełek, czy też świec zapachowych, zapalonych podczas nastrojowej, relaksującej, pełnej aromatycznych olejków kąpieli. Styl naszej łazienki dodatkowo podkreślmy ciepłym, żółtym światłem.

Misy bogactwem wypełnione

Ciekawym rozwiązaniem, które udało mi się podpatrzeć jakiś czas temu w jednym z mieszkań utrzymanych w orientalnym stylu, były gliniane kolorowe misy, wypełnione laskami cynamonu, owocami kardamonu i anyżowymi gwiazdkami. Jeśli natomiast, podobnie jak egzotykę, uwielbiamy kwiaty, to o ile nasza łazienka nam na to pozwala, wprowadźmy do niej jakieś orientalne gatunki doniczkowe, chociażby niezwykle popularne w ostatnich latach w Polsce – białe, różowe czy też fioletowe storczyki.

Dodaj komentarz