bloki - nowoczesne osiedle
Poradniki

Przyroda, ekologia i urok zabytków. Oryginalne osiedla mieszkaniowe mają swoje pięć minut

Oceń ten artykuł

W Polsce powstaje coraz więcej atrakcyjnych inwestycji deweloperskich. Jakie są najbardziej oryginalne osiedla mieszkaniowe w Polsce? Zobacz!

Wyrastają na polanie, nad wodą albo pomiędzy pasmami górskimi. Mają zabytkowe mury i wieloletnią historię albo nowoczesne systemy sterujące oświetleniem, ekologiczne źródła energii i niebanalną architekturę. Najbardziej oryginalne osiedla – bo o nich mowa – mają wiele twarzy, ale zawsze przyciągają tych, którzy wystrzegają się nudy i chcą mieszkać nieszablonowo.

Sprawdź również: Rynek wtórny czy pierwotny – co najczęściej wybierają mieszkańcy Łomży?

Drewno – główny budulec architektoniczny 

Osiedle na polanie – tak w skrócie można określić Kudłacze Residence, inwestycję Cracovia Investments realizowaną w miejscowości Kudłacze, położoną 21 km od Krakowa. Nowoczesne domy cechuje prosta, ale nietuzinkowa architektura – geometryczne kształty, wyraziste załamania i duże przeszklenia ścian dobrze komponują się z drewnianą elewacją. Minimalistyczny styl budynków współgra z otaczająca je przyrodą, która wysuwa się na pierwszy plan. Oprócz architektury uwagę zwraca położenie inwestycji – domy wyrastają na rozległej polanie, tuż przy lesie i przypominają strzeliste skały, nawiązując do górskiej okolicy Beskidu Wyspowego. W sąsiedztwie znajduje się jezioro Dobczyckie oraz góra narciarska Chełm.

Projekt Kudłacze Residence składa się z 12 ekskluzywnych domów – trzy wille o powierzchni 198,31 m2 z możliwością adaptacji basenu oraz 9 willi o powierzchni 137,89 m2. Planowany termin oddania inwestycji do użytkowania to czwarty kwartał tego roku.

Nietypowy szeregowiec – Apartamenty Spychalskiego – powstaje na Dębnikach, przy ul. Pułkownika Józefa Spychalskiego (6,4 km od centrum Krakowa) i jest realizowany przez dewelopera Domy Kraków. Domy kuszą oryginalną architekturą – już na pierwszy rzut oka uwagę przykuwa drewniana elewacja, która kontrastuje z ciemnym, nowoczesnym dachem. Są energooszczędne: ogrzewane pompą ciepła, mają mechaniczną wentylację z odzyskiem ciepła i możliwością zastosowania filtrów antysmogowych. Powierzchnia domów to 124 m2.

Nowe osiedla mieszkaniowe – letnie apartamenty 

Oryginalne inwestycje mieszkaniowe powstają także w centrach miast. Mieszkanie położone w centrum, ale z widokiem na rzekę to sposób na komfort życia w sercu miasta. Przykładów takich realizacji jest wiele. Jeden z nich to Niebieskie Apartamenty w Bydgoszczy – projekt zlokalizowany nad linią brzegową Brdy, w sąsiedztwie Opery Nova, Wyspy Młyńskiej i Starego Rynku.

Inny przykład to inwestycja przy ul. Księcia Witolda 46 we Wrocławiu. Tuż przy Wyspie Mieszczańskiej powstają dwie wieże, a w nich mieszkania z widokiem na Odrę i panoramę miasta. Dodatkowo tarasy widokowe są przygotowane tak, aby w przyszłości oplotły je rośliny i stworzyły w ten sposób zielone tarasy. Inwestycja ma być oddana do użytkowania w drugim kwartale 2021 roku. Projekt składa się z 139 nowych mieszkań. Trudno pozbyć się wrażenia, że mieszkania mają tam urok wakacyjnego apartamentu, w najbardziej atrakcyjnej części miasta.

Zupełnie inny klimat ma osiedle wakacyjne na Kaszubach – Lubowisko Resort. Przypomina sielską, zapomnianą wioskę, gdzie czas się zatrzymał, lub wiekowy skansen, ale to właśnie jego największa zaleta. Domy niczym nie ustępują nowoczesnemu budownictwu, a stylizacja na kaszubskie, wiejskie siedliska dodaje im uroku. W dodatku teren jest porośnięty naturalnym drzewostanem i bezpośrednio graniczy z linią brzegową jeziora. W centrum zaplanowano oczko wodne oraz miejsca rekreacji. W sumie powstaną 74 domy wypoczynkowe, posiadające dwa niezależne segmenty, a każdy przeznaczony jest nawet dla 6-osobowej rodziny.

Lokal mieszkalny z widokiem na góry 

W górach wciąż można znaleźć miejsca na urokliwe osiedla mieszkaniowe. Enklawa Polany – luksusowe apartamenty w Kościelisku to jedno z nich. Budynki są wyjątkowe, bo zachowują elementy tradycyjnej architektury podhalańskiej. Wszystkie apartamenty będą miały widok Tatry. Inny przykład to Osada Górska w Szklarskiej Porębie, położona 15 minut spacerem do Wodospadu Szklarki i niespełna kilometr do ścisłego centrum Szklarskiej Poręby oraz wyciągu narciarskiego.

O wyjątkowości tych osiedli świadczy nie tylko architektura, ale przede wszystkim położenie w pobliżu szlaków turystycznych i atrakcji krajoznawczych. Zaletą jest także klimat – czyste powietrze i przestrzeń, sąsiedztwo lasów i rozległych terenów zielonych.

Mieszkania w zbytkowych murach 

Mieszkanie w starym spichlerzu? Brzmi co najmniej zastanawiająco, ale nie ma się czemu dziwić, bo zabytkowe budynki po gruntownym remoncie to często najlepsza lokalizacja dla tych, którzy poszukują nietuzinkowych rozwiązań mieszkaniowych. W budynku Spichlerza Bliźniaczego w Kazimierzu Dolnym powstało osiem unikatowych i luksusowych apartamentów o powierzchni od 49,22 m² do 66,71 m². Co ciekawe, budynek posiada windę i jako jeden z nielicznych Spichlerzy – podpiwniczenie. Spichlerz Bliźniaczy jest wpisany do rejestru zabytków i stanowi przykład budynku wzorowanego na średniowiecznych magazynach Gdańska sprzed prawie 500 lat.

Swój dawny blask odzyskuje także były Hotel Bałtyk w Międzyzdrojach. Powstanie tam Baltic Luxury Residence – zespół luksusowych apartamentów. Obiekt powstał w 1870 roku jako luksusowy Hotel Seeblick zwany Perłą Bałtyku. Wciąż jest elementem historycznej zabudowy pensjonatowej typowej dla nadmorskiej promenady i jednym z najciekawszych w okolicy.

Jeszcze bardziej nietypowy wydaje się projekt modernizacji osiedla Kolonia Zgorzelec, czyli tzw. familoków, jednego z najbardziej charakterystycznych miejsc związanych z historią przemysłu w Bytomiu. Docelowo rewitalizacji doczeka się 14 z 34 budynków (początkowo modernizacja obejmie pięć). Inwestycję prowadzą Bytomskie Mieszkania, jednostka podległa miastu. Zabytkowe osiedle jest położone jest między Szombierkami i Łagiewnikami. Po modernizacji w wiekowych budynkach powstaną nowoczesne 50-metrowe mieszkania.

Dodaj komentarz