
Ogród na dachu – zasady przygotowania przestrzeni ogrodowej
W ostatnich latach ogrody na dachu stały się popularnym trendem.
Nie tylko znacznie podnoszą atrakcyjność inwestycji, ale przede wszystkim jej wartość. Taka nieruchomość może być nawet 30% droższa. Tego typu aranżacją można udekorować każdą konstrukcję, nawet mało estetyczną. Można ją założyć zarówno na dachu płaskim klasycznie ocieplonym, jak i odwróconym, a także na altanie czy garażu. O czym pamiętać przy tworzeniu zielonego dachu?
Zielona przestrzeń musi być zaplanowana na odpowiednim dachu. Jeśli nie spełnia szeregu warunków, jej zaprojektowanie nie będzie możliwe. Do wyboru mamy dwa rodzaje tego typu rozwiązań. Są nimi dachy ekstensywne, które służą jedynie rekreacji połączonej z wypoczynkiem i składają się z niewymagającej pielęgnacji roślinności oraz dachy intensywne, czyli takie, w których zieleń jest znacznie bujniejsza i wymaga większego zaangażowania mieszkańców.
Jak zaplanować ogród na dachu?
Prawidłowo zbudowany ogród dachowy powinien składać się z sześciu kolejno układanych warstw. Pierwszą z nich jest podłoże dachu zielonego, którą najczęściej przy większych budynkach stanowi płyta stropowa albo drewniana konstrukcja, którą umieszczamy na altanie lub pawilonie. Następnie istotna jest hydroizolacja dachu, której zadaniem jest zabezpieczenie dachu przed przeciekaniem. Powinna być odporna na przemakanie, mróz i zniszczenia mechaniczne, jak choćby przerastanie korzeni. Najważniejsze, aby położyć ją na powierzchni całego dachu, także tam gdzie posadzimy rośliny. Najczęściej wykorzystuje się do tego folię EPDM, która jest zrobiona na bazie kauczuku syntetycznego, warstwy papy bitumicznej modyfikowanej polimerami SBS lub folię budowlaną na bazie tworzywa sztucznego.
Kolejnym krokiem jest stworzenie warstwy ochronnej, która ma stanowić dodatkową ochronę hydroizolacji. Powszechnie wykorzystuje się do tego geowłókninę. Potem tworzy się warstwę drenażową, która szybko odprowadza wodę z warstwy wegetacyjnej do systemu odpływów. Jest to także dodatkowa przestrzeń dla korzeni roślin. Możemy do tego wykorzystać keramzyt, żwir, maty drenujące, maty kubełkowe lub gryz.
Na sam koniec powinna się znaleźć warstwa filtrująca i wegetacyjna. Pierwsza z nich ma za zadanie chronić drenaż i głębsze warstwy przed zanieczyszczeniami. Użyty do tego materiał powinien przepuszczać parę i wodę oraz charakteryzować się odpornością na zniszczenia mechaniczne. W dachach z klasycznym układem stosuje się geowłókninę chłonno-ochronną, a w tych o układzie odwróconym lepiej się sprawdzi strukturalna z polipropylenu. Warstwa wegetacyjna to dobry substrat, który zatrzymuje wodę w czasie suszy i jednocześnie pozbywa się jej nadmiaru przy deszczowej pogodzie. Grubość warstwy zależy od rodzaju uprawianych roślin, tym ekstensywnym wystarczy 10-20cm substratu, a byliny, trawy ozdobne, zioła i drobne krzewy potrzebują warstwy o grubości 20-35cm.
Co daje nam ogród na dachu?
Ogród na dachu to wiele korzyści dla mieszkańców. Niewątpliwie największą z nich jest polepszenie mikroklimatu dzięki wydzielaniu tlenu oraz redukcji dwutlenku węgla. Dodatkowo znacznie wpływa na oczyszczanie powietrza z kurzu, pyłów czy spalin. Redukuje hałas w budynku oraz stanowi doskonałą izolację termiczną. Do budowy dachu możemy wykorzystać także materiały z recyklingu, które obniżą koszty ponoszonej inwestycji.
Zielony dach pozwala nie tylko na ozdobienie nowej nieruchomości, ale również na nadanie drugiego życia starszym obiektom. Doskonale prezentuje się na małych osiedlach, w których jest niska zabudowa. To idealne miejsce na odpoczynek, szczególnie dla tych, którzy kochają ogrody.

Koszty remontu - poradnik 2018
Zobacz również

W Poznaniu kupują coraz więcej mieszkań. Na co zwracają uwagę nabywcy?
9 czerwca 2021
Apartamenty wakacyjne – czy to się opłaca
12 lipca 2021