Radość po zakończeniu castingu na najemce mieszkania - zdjęcie
Jak wybrać mieszkanie? – porady

Robimy casting na najemcę mieszkania

Oceń ten artykuł

Poszukiwanie mieszkania na wynajem staje się istnym koszmarem, zwłaszcza w momencie kiedy zdecydujemy się na to w ostatniej chwili, i w dodatku w sezonie.

Wiedzą o tym szczególnie studenci, którzy masowo przyjeżdzają wraz z rozpoczęciem roku akademickiego. Wynajmujący mają pełne ręce roboty, ponieważ teraz to oni decydują komu powierzą swój lokal. Popyt, szczególnie w najlepszych lokalizacjach jest tak ogromny, że właściciele postanowili przeprowadzać coraz popularniejsze castingi na lokatorów.

Zmiana rynku

Właściciele mieszkań stawiają coraz wyższe wymagania potencjalnym lokatorom. Powodem takiej sytuacji jest zmiana struktury rynku najmu w Polsce. W ciagu ostatnich kilkunastu lat znacznie podwyższył się standard wynajmowanych nieruchomości. Kiedyś było dużo szarej strefy, nie podpisywano umów i nie płacono podatków. Teraz coraz bardziej dbamy o bezpieczeństwo, szczególnie przywiązując uwagę do formalności, ale i osoby, która zamieszka w naszym domu.

Dodatkowo, dzisiaj mieszkanie na wynajem stanowi sposób pozyskiwania pasywnego dochodu. Często jest przemyślaną inwestycją, przeprowadzoną w celach zarobkowych. Dla porównania kiedyś wynajmowano mieszkania, z którymi ludzie nie wiedzieli co zrobić, bo np. odziedziczyli je po babci. Rośnie świadomość inwestycyjna, co bardzo napędzał boom deweloperski.

Castingi na najemców

Na popularnych portalach ogłoszeniowych można znaleźć mieszkania na każdą kieszeń i w dowolnej lokalizacji. Każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno ci, którzy wybierają komfortowo urządzone mieszkania w centrum oraz ci, którzy chcą nieco oszczędzić na czynszu za wynajem. Jednak coraz częściej na przyszłych lokatorów czeka casting na najemcę.

Potencjalni lokatorzy bardzo często muszą przejść przez cały proces selekcji. Na samym początku trafiają na listę chętnych, następnie odbywają spotkanie i czekają na decyzję. Przypomina to proces rekrutacji na wysokie stanowiska w korporacji. Nie zawsze tego typu rozmowy prowadzi sam właściciel mieszkania, ale osoby już w nim mieszkające, które pojawiły się wcześniej. Dobierają do lokalu, kogoś kto będzie im odpowiadał pod różnymi względami. Co w zasadzie, jest zrozumiałe, ponieważ mają razem mieszkać.

Pytania do przyszłego najemcy

W celu sprawdzenia zamiarów przyszłych lokatorów można zadać im kilka pytań, dotyczących na przykład ich sytuacji zawodowej (istotnej z finansowego punktu widzenia), historii poprzednich wynajmów, gotowości do dbania o wynajmowane mieszkanie, zarówno w zakresie utrzymywania porządku, jak i regulowania zobowiązań względem spółdzielni/wspólnoty, dostawców mediów i tym podobnych podmiotów. Można również podpytać o stosunek do sąsiadów, zwierząt, palenia tytoniu itd. Udzielone przez potencjalnych najemców odpowiedzi pozwolą na ostateczne utwierdzenie się w dobrej decyzji.

Jak wygrać?

Na tego typu casting można się również odpowiednio przygotować. Nasze szanse na pewno zwiększy odpowiedni ubiór oraz przedstawienie się, czyli krótkie opowiedzenie o sobie, tak aby dać się trochę poznać i pokazać z dobrej strony. Pozytywnie wpłynie stonowana i spokojna mowa ciała, ale przede wszystkim dostosowana do rozmówcy. Warto również właścicielowi zadać kilka pytań, choćby o sąsiadów i najbliższe otoczenie.

Najważniejsze

Najważniejsze jest natomiast już na pierwszym spotkaniu ustalenie kwestii finansowych, tak aby nie mieć co do nich żadnych wątpliwości. Jest to równie istotne dla obu stron transakcji

Dodaj komentarz