balkon latem - kwiaty
Aranżacja wnętrz

Letnia metamorfoza balkonu

Oceń ten artykuł

Generalne sprzątanie balkonu powinno odbyć się zaraz po zimie, kiedy wiosna rozgości się już na dobre. Czasami bywa jednak tak, że brak czasu i chęci powoduje odkładanie, przygotowania balkonu przed latem na bliżej nieokreślone ‘kiedyś’. Jeśli nadal stoicie przed koniecznością zorganizowania przestrzeni na balkonie lub też marzycie o kilku praktycznych zmianach, mamy dla Was garść inspiracji, jak zrobić to tanio, łatwo i szybko.

Wiele możliwości na małej powierzchni

Wielu z nas marzy o ogrodzie lub wielkim tarasie, a wszystko, co mamy do dyspozycji, to niewielkich rozmiarów balkon. Warto poświęcić trochę czasu, aby nawet tych kilka metrów stało się miejscem, do którego chcecie wracać i gdzie dobrze się wypoczywa. Duży balkon jest wygodniejszy, to prawda, niemniej i na niewielkim można stworzyć wspaniałe aranżacje. Stojąc przed wyzwaniem ‘sprzątanie’ warto zaplanować kolejne czynności. Ilość pracy jak zwykle zależała będzie od tego, co się tam znajduje. Nie ominie Was konieczność wyrzucenia wszelkich śmieci, jakie przez okres zimowy zapewne się tam uzbierały. Może tym razem uda Wam się postanowić, że przed zamknięciem sezonu letniego, warto pomyśleć, o dobrym zabezpieczeniu wszystkiego, co się tam znajduje. Ci z Was, którzy o tym nie zapomnieli, mają zdecydowanie ułatwione zadanie i nie muszą się martwić, że czeka ich balkonowy armagedon. W nowym budownictwie przestrzeń ta jest zwykle przygotowana do użytku, posiada podłogi i jest pomalowana. W starszych mieszkaniach trzeba będzie zatroszczyć się o to samemu. Poniżej kilka praktycznych rad, jak zmienić puste miejsce bez klimatu, w przytulny kącik wypoczynkowy.

Wygoda i użytkowość przede wszystkim

Wspomnieliśmy już, że przebieg prac, zależny jest od tego, co na danym balkonie jest aktualnie do zrobienia lub naprawienia. Poszukując rozwiązania na podłogę, a mając ograniczony budżet, warto rozważyć zakup dywanu, będącego imitacją trawy. Jest to rozwiązanie stosunkowo tanie i bardzo efektowne. Większość z tego typu dywanów przystosowana jest oczywiście do warunków zewnętrznych, więc zmiany atmosferyczne nie będą im straszne. Jeśli wybierzecie ‘trawę’ miękką i przyjemną w dotyku, będziecie mogli spokojnie się na niej położyć i poczytać książkę. To, jak zaaranżujecie przestrzeń, zależało będzie od Waszych potrzeb. Jeśli balkon jest wyjątkowo mały, trzeba będzie się na coś konkretnego zdecydować. Zastanówcie się, czy priorytetem jest miejsce, w którym będziecie wypoczywać (w tym wypadku najważniejsza będzie wygodna, mała sofa), czy też chcecie mieć możliwość spokojnego wypicia kawy i poczytania książki (tutaj sprawdzi się mały stolik z krzesłami, najlepiej składane). Posiadacze większych balkonów będą mogli pozwolić sobie na jedno i drugie, niemniej warto jasno określić, na czym najbardziej Wam zależy. Ci, których mocno ograniczają finanse, powinni przyjrzeć się meblom wykonanym z palet, są one bardzo tanie w wykonaniu i posiadają wiele funkcji, w tym świetnie sprawdzają się na balkonie. Wykonanie ich jest wyjątkowo łatwe, a nadanie im życia, poprzez pomalowanie, będzie zależne tylko i wyłącznie od Waszej kreatywności i pomysłów. Potrzebują jedynie materaca, za który mogą posłużyć duże poduchy lub też gąbka zamówiona na wymiar (np. na aukcjach internetowych).

Kwiaty i bibeloty

Nie ma się co oszukiwać, pięknych róż już na balkonie nie wyhodujecie. Jeśli marzycie o kolorowym, kwitnącym i zachwycającym balkonie, będziecie musieli wybrać się na zakupy. Jesienią pomyślcie o skoku na wyprzedaże, gdzie nabędziecie mnóstwo różnych roślin, które ozdobią Wasz balkon. W tym roku trzeba będzie postawić na półśrodki. Kwitnące już kwiaty nie należą do tanich, zastanówcie się zatem przed zakupami, gdzie je umieścicie i jak chcecie to zaaranżować. Oszczędzi Wam to kłopotu podczas wyboru i prawdopodobnie sprawi, że nie wydacie niepotrzebnych pieniędzy. Na balkonie bardzo dobrze sprawdzą się wszelkie lampiony, świece zewnętrzne, kolorowe lampki (nawet świąteczne, o ile nie wygrywają kolęd). Im więcej klimatycznych dodatków, tym przytulniej, pamiętajcie jednak, aby pozostawić dużo wolnej przestrzeni, bo w chaosie znacznie trudniej się odpoczywa.

Dodaj komentarz