wybór kolorów farby z palety barw
Aranżacja wnętrz

Łazienka dla dzieci

Oceń ten artykuł

Projektowanie pokoi dziecięcych jest bardzo popularne. Architekci, rodzice i sami zainteresowani prześcigają się w kreatywnych pomysłach. Budując dom, pomieszczenia dziecięce są najczęściej z góry zaplanowane. Coraz częściej wielu z Was ułatwia sobie codzienne życie i projektuje łazienki przeznaczone przede wszystkim dla najmłodszych. Poniżej kilka ciekawych pomysłów i interesujących rozwiązań, które być może Was zainspirują.

Sprawdź również: Ile utargujesz u dewelopera w 2021 roku? Sprawdzamy różnice cen ofertowych i transakcyjnych i promocje firm deweloperskich

O czym należy pamiętać?

Podczas projektowania łazienki dla dzieci powinniście zwrócić uwagę na elementy wykończenia, które w ‘dorosłej’ łazience nie są aż tak istotnie. Najważniejszą sprawą jest różnica w wielkości i wysokości wszelkich sprzętów, z których maluchy będą korzystać. Dotyczy to umywalki, wanny, prysznica czy WC. Projektując łazienkę dziecięcą, musicie też pamiętać, że bezpieczeństwo dzieci jest sprawą nadrzędną i wszystko musi być tak urządzone, aby najmłodsi mogli korzystać ze sprzętów sanitarnych także pod Waszą nieobecność. Podłoga, na którą się zdecydujecie, pod żadnym pozorem nie powinna być śliska, bo to jedna z najczęstszych przyczyn wypadków domowych. Zrezygnujcie też z ostrych kantów, zainstalujcie dodatkowe uchwyty i sprawcie, aby dzieci mogły używać wszystkiego w komfortowych warunkach.

Pomysłowe inspiracje w łazienkowym świecie

Tak jak i w aranżacji pokoików dla najmłodszych, pomysły na łazienki można mnożyć i mnożyć. W zależności od wieku maluchów motywy mogą być takie, jakie tylko sobie wymarzą. Warto jednak pamiętać, iż łazienka to dość kosztowna inwestycja, a bajkowi bohaterowie szybko się nudzą i sezonowo zmieniają. Nie warto więc inwestować w całkowite dopasowanie pomieszczenia pod obecnie ulubioną postać, ponieważ może się pojawić nowy, zanim jeszcze skończycie remont. Dobrym rozwiązaniem, które będzie się sprawdzać przez lata, jest możliwość wymiany różnych elementów, takich jak zasłony prysznicowe, kolorowe części wyposażenia, deska sedesowa, wieszaki na ręczniki, uchwyty od szafek i wiele innych drobiazgów. Wraz z wiekiem można te elementy dopasowywać do dziecka i dzięki temu nie remontować łazienki co sezon.

Łazienkowe zabawy

Wiele dzieci traktuje kąpiel w ‘dorosłej’ łazience jako codzienny obowiązek i podchodzi do niego z dużą niechęcią. Aranżując przestrzeń łazienkową dla najmłodszych warto zwrócić uwagę na elementy, które sprawią, iż kąpiel stanie się nie tylko koniecznością, ale i ogromną przyjemnością. Ciekawym pomysłem jest zamontowanie głośników, z których maluchy słuchać będą ulubionych bajek lub piosenek. Nowoczesne rozwiązania takie jak odbiorniki zamontowane w wannach i prysznicach pozwalają na połączenie ich z komputerem czy smartfonem, niemniej tradycyjne głośniki też sprawdzą się idealnie. Dzięki zapewnieniu najmłodszym rozrywki w czasie wszelkich łazienkowych czynności zyskacie zdecydowanie więcej czasu. Znikną bowiem problemy dotyczące codziennego namawiania na kąpiel i tak często nielubiane mycie zębów. Posiadanie oddzielnej łazienki dla dzieci jest niezwykle wygodne również dla Was. Macie bowiem swoją własną przestrzeń, która jest wystarczająco nudna, aby maluchy wolały korzystać ze swojej własnej. Dzięki temu Wy możecie ze spokojem wynudzić się we własnej wannie i nie przewracać się o wszędzie pozostawione zabawki. Warto taką opcję rozważyć już na etapie projektowym, ponieważ maluchy szybko stają się nastolatkami i z wiekiem spędzają w łazience coraz więcej czasu. Posiadanie oddzielnych pomieszczeń pozwoli zyskać czas każdemu domownikowi oraz uniknąć porannych kłótni o to, kto pierwszy powinien korzystać.

Dodaj komentarz