Kolory do sypialni, a ich wpływ na nasz nastrój na codzień
Aranżacja wnętrz

Kolory do sypialni i ich wpływ na nasz nastrój

Oceń ten artykuł

Kolory we wnętrzach realnie wpływają na samopoczucie. Oddziałują na nas na różnych poziomach.

Naukowo udowodniono, że mają wpływ także na naszą fizjologię, np. im cieplejszy odcień, tym większy jest efekt pobudzający organizm. Dodatkowo, ich postrzeganie to proces, w który zaangażowana jest cała osobowość i psychika. Wywołują uczucie przyjemności lub przykrości, ale też wzbudzają rozmaite nastroje. Dlatego też, są niezwykle ważnym elementem w sypialni. Pamiętajmy, że to wnętrze powinno być przede wszystkim strefą relaksu oraz regeneracji ciała i umysłu po całym dniu.

Podstawowe zasady doboru koloru do sypialni

Wiele poradników zdecydowanie odradza ciemne barwy, ponieważ łatwo z nimi przesadzić tworząc tym samym ciężką atmosferę we wnętrzu. Jednak odpowiednio dobrane, stanowiące akcent w danym pomieszczeniu mogą tylko nadać jemu charakteru. Kluczem powodzenia i udanej aranżacji zawsze jest światło, zarówno to naturalne, jak i sztuczne. Jasne barwy zdecydowanie powiększają optycznie przestrzeń i nadają jej przestronności.

Sypialna jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu. To w niej się regenerujemy po całym dniu aktywności. Ma nam zapewnić wypoczynek i pozwolić naładować baterie na kolejny poranek.

Przeczytaj: Kolor bordowy w aranżacji wnętrza

Szary

Najmodniejszym aktualnie trendem są odcienie rozbielonych szarości. Sprawdzają się w stylu nowoczesnym i klasycznym. Królują nie tylko w sypialniach, ale i w całych domach. Paleta szarości w odcieniach off-white stwarza wiele możliwości. Różne odcienie neutralnych kolorów ścian w ramach jednej sypialni pozwolą uzyskać efekt trójwymiarowości. Jeśli chodzi natomiast o wpływ na nas samych to ciemne odcienie sprzyjają dyscyplinowaniu się, podnoszą wiarę w siebie oraz własne możliwości. Jaśniejsze natomiast pozwalają lepiej się zrelaksować i wyciszyć. Należy jednak uważać, bo zbyt duża ilość szarości może wpływać na nas negatywne, wywołując smutek i powodując wahania nastroju. Mówi się również, że jeśli ograniczymy się tylko do połączenia bieli z szarością, ryzykujemy kłótnie małżeńskie.

Brązowy

To kolor niezawodności i wyrafinowania. Zastosowanie cieplejszych odcieni na ścianie wzmaga przytulność i ciepło w aranżacji sypialni. Dodatkowo daje uczucie spokoju i stabilizacji. Znikają obawy i codzienne stresy. Gdy zastosujemy natomiast głębokie odcienie koloru brązowego dodamy pomieszczeniu luksusu i wyrafinowania.

Niebieski

Niebieski to kolor spokoju, inteligencji i bezpieczeństwa. Niemniej jednak należy do barw chłodnych więc w nadmiarze sprawi, że sypialnia stanie się nieprzyjemna. Dobrze jest go przełamywać ciepłymi odcieniami – jak kolory naturalnego drewna czy beże. Granatowe, głębokie odcienie dodadzą sypialni królewskiego sznytu, a kolor turkusowy najbardziej z wymienionych pobudza, ale nadal wprowadza w emocjonalną krainę łagodności.

Zobacz również: Koszty remontu – poradnik 2018

Czerwony

Czerwień to optymizm oraz żądza przygód. W sypialni sprzyja namiętności i pobudzi śpiochów. Ale jest to barwa ciepła i wyrazista, dlatego warto ją nieco stonować chłodnymi kolorami. Nadmiar czerwieni może wywoływać nawet agresję.

Fioletowy

Fiolet to duet z kreatywnością, duchowością i tajemniczością. Ma właściwości relaksujące oraz wyciszające, dlatego też jest zalecany do sypialni. W nadmiarze może powodować spadek nastroju. Dlatego, w naszych aranżacjach warto postawić na delikatniejsze barwy jak lawendowe, liliowe czy jagodowe. Odcienie lawendy i bzu wskrzeszają romantyzm i sentymentalizm, podnosząc przy okazji poziom relaksu.

Żółty

Żółty to kolor optymizmu, odkrywa pokłady kreatywności i daje poczucie szczęścia. To doskonała propozycja, dla tych, którzy są ruchliwi i wstają z pełną energią. Współgra z szarymi dodatkami i zalecamy jego łączenie. Zastosowany w nadmiarze może mieć negatywny wpływ – potęguje zdenerwowanie. Dla przykładu udowodniono, że dzieci częściej płaczą w żółtych pomieszczeniach.

Zielony

Zieleń to natura i harmonia. To jedna z najlepszych propozycji do sypialni, ponieważ uspokaja oraz sprzyja wyciszeniu i relaksowi. Niektórzy twierdzą, że nawet chroni przed koszmarami. Dobrze z zielenią zaczynać dzień, ponieważ pobudzi do działania, zachęci i zmotywuje. Ale w nadmiarze może wprowadzać w letarg, dlatego najlepiej ten kolor łączyć z innymi.

Pomarańczowy

Kolor pomarańczowy powinien pojawiać się w detalach. Działa podobnie jak żółty, to barwa gorąca, motywująca i pobudzająca. Jednak zbyt duża jego ilość może potęgować zdenerwowanie.

Dodaj komentarz