system smart-home
Poradniki

Kiedyś parkingi, teraz smart home. Nowy standard inwestycji

Oceń ten artykuł

Jeszcze do niedawna budujący nowe mieszkania oferowali przyszłym lokatorom komórki lokatorskie czy miejsca postojowe w gratisie. Teraz w standardzie modnym dodatkiem jest automatyka domowa.

Sprawdź również: Działka budowlana – charakterystyka

Komórki lokatorskie, miejsca postojowe czy garaże podziemne czasem są oferowane przyszłym mieszkańcom przez deweloperów gratis, ale ta tendencja wyraźnie się zmienia. Teraz takim popularnym elementem staje się automatyka użytkowa, czyli inteligentne systemy, które pozwalają zarządzać własnymi czterema kątami. Trend już widać na konkretnych przykładach. Deweloperzy w wielu polskich miastach oferują automatykę domową w standardzie. Tak dzieje się m.in. w Warszawie, Poznaniu, Krakowie oraz kilku innych regionach Polski, również w mniejszych miejscowościach.

– Przy podejmowaniu decyzji o zakupie własnego mieszkania klienci coraz częściej kierują się takimi czynnikami, jak poziom bezpieczeństwa czy innowacyjne podejście do kwestii wyposażenia budynku – mówi Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Ronson Development, budującego mieszkania w całym kraju. – Część z naszych nowych inwestycji jest już standardowo wyposażona w system inteligentnego zarządzania mieszkaniem – potwierdza.

Lokatorzy mogą decydować

Dlaczego klienci oczekują rozwiązań smart home w nowych inwestycjach? Dzięki nim za pomocą smartfona można zarządzać wieloma urządzeniami, a w razie konieczności całość rozbudować i dopasować do własnych oczekiwań. Zwykle lokatorom przydzielony jest konsultant – specjalista w zakresie montażu systemu, z którym można umówić się na zainstalowanie odpowiedniego pakietu lub rozbudowanie go o nowe funkcjonalności. Jeśli deweloper oferuje system w standardzie, to klient otrzymuje od razu całość wraz z mieszkaniem.

– W takiej sytuacji lokator nie dopłaca nic ani za instalację, ani za funkcjonowanie całego systemu, chyba że chce go rozbudować o kolejne funkcje. Wtedy szczegóły kosztów można ustalić z opiekunem – mówi Rafał Ciszewski, menedżer ds. obsługi klienta biznesowego i rynku deweloperskiego FIBARO, które jest liderem nowoczesnej automatyki domowej na świecie.

Zapotrzebowanie będzie rosło

Ultranowoczesne systemy zarządzania własnym M są popularne zwłaszcza wśród osób poszukujących nowych mieszkań. Zwłaszcza te najnowocześniejsze – bezprzewodowe. – Jako deweloper śledzący trendy na rynku i stawiający na jakość, jesteśmy zdania, że komfort i możliwość zarządzania funkcjami w mieszkaniu mają coraz większe znaczenie dla potencjalnego nabywcy – podkreśla Magdalena Jańczuk, specjalistka ds. PR w Marvipolu, który stawia osiedle Riviera Park na warszawskim Żeraniu.

Na czym polega system smart home? Umożliwia maksymalne spersonalizowanie mieszkania i zdalne sterowanie wszelkimi urządzeniami, w które wyposażony został apartament – za pomocą smartfona czy tabletu. Całość jest konfigurowana na komputerze. – Przyszłość innowacyjnego budowania i formowania przestrzeni osiedla w znacznym stopniu będzie zdeterminowana takimi nowoczesnymi technologiami – potwierdza Piotr Basiewicz, właściciel firmy Basiewicz Deweloper, która stawia apartamenty na Mazurach w regionie ełckim.

Dodaj komentarz