urządzanie kuchni
Aranżacja wnętrz

Jak zaprojektować wygodną kuchnię?

Oceń ten artykuł

Właściwe zaprojektowanie kuchni zgodne z naszymi potrzebami umożliwi nam komfortowe korzystanie z tego pomieszczenia oraz optymalną aranżację powierzchni. Zanim jednak zaczniemy planować wymarzoną kuchnię, warto zastanowić się: jaki rodzaj zabudowy kuchennej będzie dla nas najbardziej funkcjonalny, jakie sprzęty i gdzie zamierzamy umieścić oraz w jakim stylu chcemy urządzić „serce” naszego domu?

Zacznijmy od liczby domowników. Kuchnia dla singla lub pary może spełniać zupełnie inne funkcje, niż kuchnia dla rodziny z dziećmi. W pierwszym przypadku klasyczną rolę części jadalnej przejmie wygodny blat lub niewielki półwysep z krzesłami. Gdy w domu są dzieci, wygodniej jest zdecydować się na stół jadalniany. Ważny jest tu również styl życia, jaki prowadzimy. Jeśli lubimy zapraszać do siebie gości lub wspólnie gotować, warto zastanowić się nad projektem wyspy lub funkcjonalnego półwyspu.

Sprawdź także: Gliwice, Knurów, Zabrze – gdzie najlepiej zamieszkać?

Kuchnia zabudowana, czy otwarta?

Oba rozwiązania mają swoich zwolenników i przeciwników. Kuchnie otwarte to dobry pomysł, jeśli zależy nam na przestronnej przestrzeni. Połączenie kuchni i salonu powiększy optycznie pomieszczenie. Jeśli lubimy spędzać czas razem z rodziną i zapraszać gości, to niewątpliwie spodoba nam się korzystanie z otwartej kuchni. Pamiętajmy jednak, że przy takim zaaranżowaniu domu musimy bardzo dbać o porządek w części kuchennej, a bez dobrej wentylacji zapachy przygotowywanych posiłków będą rozchodziły się po całym mieszkaniu.  Zamknięta konstrukcja sprawdzi się, jeśli posiadamy dość dużą powierzchnię. Pomieścimy w niej wówczas zarówno stół jadalniany, jak i niezbędne sprzęty. Ten rodzaj kuchni łatwiej zaaranżować, ponieważ nie musimy starać się zharmonizować wnętrza z salonem. Nie musimy też martwić się o kuchenne zapachy w domu i o zachowanie nieskazitelnego porządku.

Jaki typ zabudowy kuchennej wybrać?

W wyborze zabudowy ważny jest kształt naszej kuchni. W pomieszczeniach długich i wąskich można zastosować układ dwuciągowy ze sprzętami wzdłuż dwóch przeciwległych ścian lub ustawić sprzęty przy jednej ścianie (układ jednociągowy). W wąskich i  jednocześnie małych przestrzeniach sprzęty można ulokować wzdłuż dwóch sąsiednich ścian (układ dwuciągowy w kształcie litery L). Jeżeli posiadamy większą kuchnię możemy pokusić się o układ trzyciągowy w kształcie litery U. W przypadku bardzo dużej powierzchni lub też kuchni połączonej z salonem, ciekawym pomysłem jest aranżacja wyspy kuchennej.

Jak zaplanować rozmieszczenie sprzętów kuchennych?

Warto pamiętać o zasadzie tzw. trójkąta roboczego. Tworzą go trzy podstawowe urządzenia: lodówka, zlewozmywak i kuchenka. Aby nasza kuchnia była funkcjonalna, powinniśmy rozmieścić je względem siebie w wierzchołkach trójkąta o podobnych długościach boków. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, możemy je umieścić w jednej linii, ale w kolejności wymienionej powyżej. Podczas planowania kuchni należy zwrócić uwagę na możliwość kolizji w trakcie otwierania drzwi szafek, lodówki, piekarnika itp. Komfortowe korzystanie z kuchni zapewni nam umieszczenie lodówki jak najbliżej wejścia, odpowiednia długość blatu roboczego oraz nie lokowanie kuchenki i zlewozmywaka w bezpośredniej bliskości ściany.

Urządzając kuchnię, pamiętajmy, że to właśnie w tym pomieszczeniu najczęściej skupia się rodzina, bliscy, przyjaciele. Czy tego chcemy, czy nie, kuchnia od zarania dziejów kojarzy się z ciepłem i bezpieczeństwem. Jest synonimem domowego ogniska. Jeśli my sami będziemy się w niej dobrze czuli, nasi najbliżsi też odnajdą tam swoje miejsce.

Dodaj komentarz