
Jak zabezpieczyć dom podczas wyjazdu?
Zbliżające się wakacje to doskonały moment na rodzinny wypad. Jednak wiele osób wyjeżdżając na krótkie urlopy pozostawia dom lub mieszkanie bez opieki, albo nieprawidłowo zabezpieczone. To idealna okazja dla złodziei, którzy mogą bez problemu nas okraść. Dodatkowo, pomijamy niespodziewane sytuacje jak zalanie, pożar czy przepięcia, a przecież obawy związane z bezpieczeństwem naszego dobytku mogą całkiem skutecznie zepsuć radość podczas wypoczynku. Co więc zrobić, aby bez stresu korzystać z uroków letniego szaleństwa?
Sprawdź również: Jak zmienić oznaczenie działki?
Najlepszym i najprostszym sposobem jest poproszenie zaufanego sąsiada o doglądanie naszego mieszkania. Od czasu do czasu może wyjmować ulotki reklamowe ze skrzynek pocztowych czy drzwi lub zaglądać do mieszkania w celu podlania kwiatków. Dzięki temu dajemy złodziejom sygnał, że mieszkanie nie pozostało puste. Dodatkowo czujny sąsiad zauważy gdy wydarzy się coś niepojącego. W awaryjnej sytuacji będzie mógł szybko otworzyć drzwi służbom ratunkowym. Należy jednak pamiętać, aby klucze zostawić pod opieką znajomego sąsiada, z którym łączą nas dobre relacje.
Wzmocnienie zabezpieczeń
Dobry system zabezpieczeń to podstawa. Na samym początku najważniejsze jest zadbanie o solidne okna i drzwi. Nie wystarczy tylko ich prawidłowe domknięcie. Ze statystyk policji wynika, że 80 proc. włamań dokonywanych jest właśnie przez okna. Najprostszym sposobem na zabezpieczenie jest oczywiście montaż krat, ale niestety nie jest to elastyczne i dość estetyczne rozwiązanie. Warto zastanowić się nad instalacją antywłamaniowych rolet lub całych okien. Charakteryzują się one wzmocnioną szybą oraz zamkami odpornymi na przewiercenia. Okna i drzwi, powinny również posiadać systemy antywyważeniowe w konstrukcji samej ramy.
Na starcie skutecznie zniechęcić złodzieja mogą także solidne antywłamaniowe drzwi. Najważniejszy jest tutaj zamek, który powinien być zabezpieczony przed możliwością przewiercenia, atestowany oraz posiadać zestaw rygli wysuwanych w kilku kierunkach. Warto pamiętać, by wybrać takie drzwi, które będą miały minimum 100 tys. unikalnych kombinacji klucza. Dobrym sposobem jest też montaż kilku zamków, co skutecznie zniechęci niecierpliwego włamywacza.
Bardzo ważne, szczególnie w przypadku jednorodzinnych posiadłości jest zamontowanie systemu alarmowego. Powinni o to zadbać głównie właściciele domów znajdujących się z dala od innych domostw, gdzie złodziej ma z pozoru ułatwione zadanie. Niekiedy wystarczą same naklejki umieszczone na szybach okien i na drzwiach z napisem: ALARM, działające jak swego rodzaju straszaki.
Jeśli natomiast przed wyjazdem zostało nam mało czasu, i nie mamy jak zorganizować wyżej wymienionych zabezpieczeń warto zastanowić się nad montażem dodatkowych jak np.: rygle, blokady czy klamki okienne zamykane na kluczyk. Nie zapominajmy również o odpowiednim zabezpieczeniu okien dachowych i piwnicznych, świetlików, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które łatwo można dostać się do wnętrza budynku.
Zalanie, pożar, przepięcie
Przed wyjazdem należy dokładnie sprawdzić czy wykonaliśmy takie czynności jak wyłączenie wszelkich instalacji, zakręcenie wody, wyłączenie prądu, kuchenek gazowych i innych sprzętów.
Oprócz tego powinniśmy zadbać o odpowiednią polisę, która wprawdzie nie uchroni przed kradzieżą czy zalaniem, ale może skutecznie zminimalizować skutki nieprzewidzianych zdarzeń. Przeważnie, podstawowy wariant takiej polisy obejmuje tylko ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych, ale za dodatkową opłatą można je rozszerzyć o ryzyko kradzieży z włamaniem. Pamiętajmy natomiast, że kupując polisę należy dokładnie zapoznać się z ofertą, aby wybrać najlepszą, dostosowaną do naszych potrzeb.
Nowoczesne rozwiązania
Technologia w ciągu ostatnich paru lat poszła bardzo do przodu. Dziś skutecznie zmylić złodzieja mogą inteligentne urządzenia stymulujące obecność ludzi w domu, szczególnie gdy w pobliżu nie ma żadnych sąsiadów. Takim sprzętem jest m.in.: ściemniacz światła, który uruchamia się automatycznie i cyklicznie, albo czujnik ruchu umiejscowiony niedaleko drzwi wejściowych.
Coraz popularniejsze są również systemy inteligencji budynkowej. Istnieje możliwość ich integracji z systemem kamer, dzięki czemu zyskujemy możliwość bieżącego sprawdzenia, co dzieje się w domu i wokół niego niezależnie od miejsca w którym się znajdujemy. Dodatkowo pozwoli to zdalnie uruchamiać określone urządzenia. Takie systemy można skonfigurować tak, aby w określony sposób reagowały na warunki zewnętrzne – np. gdy ktoś będzie poruszał się na tarasie, zostaną uruchomione specjalnie zaprogramowane działania, które mogą np. włączyć podlewanie ogrodu.
Bezstresowe szaleństwo
Tak zabezpieczając swoje mieszkanie możemy z radością i spokojnym duchem korzystać z uroków ciepła pod palmami.

Urządzamy balkon i taras
Zobacz również

Cudzoziemcy inwestują w polskie mieszkania
11 maja 2021
Przegląd cen nieruchomości w Europie
12 lipca 2021