sztuczna inteligencja w domu
Finanse,  Poradniki

Inteligentne mieszkanie to tańsza polisa?

Oceń ten artykuł

Jak obniżyć składkę na polisę mieszkaniową? Oszczędności na poziomie 10, 20 a nawet 50 procent uzyskają osoby posiadające inteligentne systemy zabezpieczające przed włamaniem, zalaniem lub pożarem. Te są coraz częściej oferowane w nowych mieszkaniach, jako standardowe wyposażenie.

Wartość składki na polisę mieszkaniową jest uzależniona od tego, co jest objęte ochroną, a nawet rodzaju nieruchomości czy roku budowy. Znaczenie mają również zabezpieczenia mieszkania – im więcej, tym lepiej. Dlatego osobom rozglądającym się za własnym M opłaca się szukać ofert na osiedlach strzeżonych lub celować w inwestycje, które standardowo są wyposażane w dodatkowe systemy zabezpieczeń.

Zdaniem ekspertów nawet drzwi antywłamaniowe mogą obniżyć wartość składki na polisę od 10 do 15 procent. Jeszcze większy rabat, przeważnie 20-procentowy, uzyskają ci, którzy w mieszkaniu mają zainstalowane urządzenia chroniące przed pożarem lub zalaniem, ale w zależności od ubezpieczyciela, zniżki mogą sięgać nawet 50 procent.

Mieszkania z kompleksowym, inteligentnym systemem zarządzania wyposażeniem i bezpieczeństwem powstają już przede wszystkim w KrakowieWarszawie i Poznaniu. Jak działają montowane w nich systemy? Pojedyncze urządzenia (np. czujniki dymu, ruchu, mierniki poboru energii i wtyczki sterujące sprzętem elektrycznym) komunikują się między sobą i z centralką sterującą, która steruje automatyką domową. Po wykryciu i rozpoznaniu zagrożenia system powiadamia o nim mieszkańca i uruchamia procedury alarmowe zapobiegające tragedii – za pomocą wcześniej zdefiniowanych sekwencji zdarzeń. Systemy są bezprzewodowe i instalowane bez potrzeby kucia ścian lub podłóg. Dzięki temu mieszkaniec, który rozbuduje system o nowe elementy lub np. wykupi go na własność, może łatwo przenieść urządzenia przy przeprowadzce i korzystać ze zniżek do polisy w innym mieszkaniu.

– Systemy domu inteligentnego oferują mieszkańcom korzyści na wielu poziomach. Zniżki na polisie to jedne z nich, ale nie można zapominać o wygodzie, bezpieczeństwie oraz dodatkowych oszczędnościach, które wynikają z lepszego gospodarowania energią w mieszkaniu – podkreśla Magdalena Jańczuk z firmy deweloperskiej Marvipol, która stawia osiedle Riviera Park na warszawskim Żeraniu. – To sprawia, że systemy smart home są bardzo atrakcyjnym wzbogaceniem oferty dewelopera, a warto zaznaczyć, że te produkowane w Polsce są jednymi z najnowocześniejszych na świecie. 

Czy system smart home to jedyny czynnik, który decyduje o obniżce składki na polisę? Mogą to być również: bezszkodowość, wkład własny (im wyższy, tym niższa składka), mieszkanie wybudowane po 2005 roku, zakup polis w pakiecie lub zniżki specjalne (w zależności od konkretnego ubezpieczyciela).

Dodaj komentarz