pokój dziecięcy
Aranżacja wnętrz

Dziecięce pokoje marzeń

Oceń ten artykuł

Przygotowaliśmy kilka propozycji wymarzonych pokoi dziecięcych – sprawdźcie!

Każdy z nas był kiedyś dzieckiem i marzył o tym, aby jego pokój zamienił się w… (tu każdy może dopowiedzieć swoje własne, dziecięce pragnienia). Czasy, w których młody człowiek dorasta bardzo mocno wpływają na to, czego pragnienia. Wiele lat temu dzieci marzyły o zupełnie innych rzeczach niż ówczesne maluchy. Dostęp do informacji był zupełnie inny, więc i skala pragnień miała zupełnie inny wymiar. Nam ‘dorosłym’ ciężko czasem zrozumieć, dlaczego kiedyś wystarczyła nam jedna wymarzona lalka, a nasze pociechy wciąż kreują nowe marzenia.

Sprawdź również: Ranking działek w województwie podlaskim

Każde dziecko, w zależności od płci, wieku i szerokości geograficznej, w jakiej przyszło mu dorastać, marzy o tym, aby jego własny pokój był odzwierciedleniem jego indywidualnych potrzeb i wyobrażeń. Dzieci nie kierują się kosztami, jakie muszą ponieść, aby marzenia swoje urzeczywistnić, nie znają realiów i zasobności portfeli rodziców. Maluchy kierują się tym, co stworzą w swoich małych, kreatywnych główkach i często trudno wytłumaczyć im, że pewnych rzeczy wykonać się nie da. Aby wejść w świat marzeń dziecka choć trochę, musimy postarać się popatrzeć na świat jego młodymi oczami i przypomnieć sobie prawidłowości, jakie nami samymi rządziły. Czy łóżko w postaci latającego dywanu rodem z „Baśni tysiąca i jednej nocy” wydawało nam się kiedyś tak abstrakcyjnym pomysłem, jak widzimy to dziś? Zapewne nie. Dorastając, tracimy zdolność wiary, że absolutnie wszystko jest możliwe i tą cudowną dziecięcą naiwność. Przygotowując pokój dla dziecka, które jest już w wieku, który pozwala na choćby pomoc w wyborze, koniecznie dajmy mu szansę na aktywny udział w projektowaniu i zakupach. Oczywiście to na co będziecie mogli się zdecydować oraz to, w jakiej mierze spełnicie marzenia najmłodszych, zależało będzie od zasobności Waszego portfela. Czasem trzeba nakierować maluchy, aby ich pragnienia mogły zostać odzwierciedlone, a dorośli nie zbankrutowali. Nie będziemy dawać Wam rad na temat wychowania dzieci, bo nie taka nasza rola. Możemy jednak podpowiedzieć po cichu, że nawet najbardziej absurdalne dziecięce pomysły, można tak obrócić, aby i wilk był syty i owca cała.

Marzenia kontra rzeczywistość

Nawet jeśli spojrzymy na świat oczami dziecka i nawet jeśli uda nam się ustalić co jest możliwe, a nad czym trzeba popracować, aby realne do wykonania się stało, pamiętajcie, że to Wy macie ostateczne zdanie. Często mali ‘terroryści’ tak dobrze kierują swoimi ukochanymi rodzicami, że zanim się obejrzą, mają już swój własny, wymyślony pokoik, który ni jak ma się do funkcjonalności, użytkowości czy realnych możliwości finansowych, o czym wspomnieliśmy powyżej. Bardzo ważna sprawa, o której wielu dorosłych zapomina, to aranżowanie pokoju na podstawie marzeń dziecka, a nie swoich własnych. Wielu rodziców myśli, że to, co im się podoba, będzie zachwycało malucha – nic bardziej mylnego. Nasze ‘dorosłe’ wyobrażenia powinny zostać zweryfikowane właśnie oczami dziecka. Większość maluchów ma swoich ukochanych superbohaterów, którzy nie ukrywajmy, zmieniają się sezonowo. Jeśli macie dość ograniczone fundusze, nie urządzajcie pokoików w sposób, gdzie motywem przewodnim będzie jedna postać z aktualnie ulubionej bajki. Upodobania najmłodszych zmieniają się bardzo szybko i nie nadążycie z wymianą fototapet oraz mebli. Zamiast tego postawcie na drobne elementy dekoracyjne z wizerunkiem danego ulubieńca, powieście plakaty w antyramach, które łatwo wymienić, zainwestujcie w pościel. Wielu rodziców chcąc spełnić marzenia dziecka, daje ponieść się fantazji, zapominając, że sezon na bajkowych superbohaterów mija, jeszcze szybciej niż się zaczął. Warto słuchać dziecięcych pragnień o tym, jak powinien wyglądać ich wymarzony pokoik i w miarę możliwości i rozsądku je realizować, nie zapominając przy tym, że miejsce to musi być oazą spokoju, odpoczynku i niczym niezakłócanego snu malucha – marzyciela.

Dodaj komentarz