pisanki wielkanocne
Aranżacja wnętrz

Dekorujemy mieszkanie na Wielkanoc

Oceń ten artykuł

Pochłonięci robieniem wiosennych porządków i przedświątecznych zakupów często zapominamy lub zwyczajnie nie wystarcza nam czasu na świąteczną dekorację naszego mieszkania. Dlatego, zanim na dobre zaczniemy przygotowywać tegoroczne święta, zastanówmy się, nie tylko co powinno znaleźć się na stole, ale jak ten stół powinien wyglądać. Poniżej podpowiadamy, jakie aranżacje wielkanocne są w tym roku najmodniejsze i jakich wiosennych dodatków podczas zbliżających się świąt nie powinno w naszym domu zabraknąć.

Sprawdź także: Poznańskie inwestycje – ceny nowych mieszkań

Pudrowy róż i pastele

Absolutnym hitem wśród tegorocznych dodatków świątecznych są wszelkiego rodzaju pastele z miętą na czele, jak rownież wszelkie wielkanocne ozdoby, utrzymane w odcieniach pudrowego różu, począwszy od świątecznej zastawy, obrus, porcelanowe figurki, po różowe doniczki ustawione na oknie.

Pozytywna zieleń przez cały rok

Zwoleników typowo wiosennych dodatków z pewnością ucieszy wiadomość, że utrzymane w soczystych zieleniach i najróżniejszych odcieniach żółci wszelkiego rodzaju dodatki, w tym roku nadal są w modzie. W sklepach z wyposażeniem domu bez trudu odnajdziemy różne wielkanocne propozycje, utrzymane w pełnych energii, wiosennych barwach. Ustawione na wigilijnym stole wszelkie zielenie, żółcie, pomarańcze, w połączeniu z klasyczną bielą potrafią stworzyć przyjemne połączenie, idealnie prezentujące się w niemal każdym wnętrzu. Soczysta zieleń świetnie będzie prezentować się we wnętrzu utrzymanym w nowoczesnym klimacie również jako kolor zasłon, narzuty czy też kanapy, wprowadzając pozytywną energię przez cały rok, nie tylko podczas zbliżających się świąt.

Z przymróżeniem oka

Wielkanocne motywy to także zabawa konwencją. By podkreślić radosny aspekt zbliżających się świąt, możemy pokusić się o odrobinę humoru, stawiając na stole zabawną cukiernicę w kształcie kury lub paterę do ciasta, przypominającą kształtem wesołą głowę wielkanocnego zająca.

Zadbaj o świeże kwiaty i o rzeżuchę

By podkreślić wiosenny klimat i świeżość nadchodzących świąt, nie zapomnij o ciętych kwiatach w wazonie. W tym roku zamiast typowych bazi, warto zadbać o pęczek żółtych bądź blado różowych tulipanów. W szklanym wazonie przyjemnie prezentować się będą również konwalie, krokusy w doniczce, czy też posadzona w stylowym naczyniu jakieś 7 – 10 dni wcześniej, świeża rzeżucha. Zielona rzeżucha jest nie tylko naturalną dekoracją, ale i bogatym źródłem witamin, które z powodzeniem możemy dodać, np.do sałatki. Możemy również ją ściąć i użyć jako posłania dla wielkanocnych jajek, czy też potraktować jako łączkę dla cukrowego baranka, zwłaszcza jeśli przy stole będą z nami dzieci.

Kwiatowe motywy mile widziane

Okazuje się, że w tym roku poza kwiatami w wazonie, niezwykle wdzięcznym i modnym motywem wśród wielkanocnych stylizacji są wszelkiego rodzaju duże i małe motywy kwiatowe, występujące zarówno na stołowej zastawie, ale i jako główny motyw na obrusie, czy serwetkach. Taki kwiatowy motyw z pewnością podkreśli wiosenny ciepły klimat. Jednak decydujac się na wykorzystanie kwiecistych wzorów, zastosujmy owe kwiaty jedynie jako akcent czy element, łącząc go na przykład ze spokojną zielelenią, czy też w przypadku naczyń z kwiecistym wzorem, z białym tradycyjnym obrusem. W przeciwnym razie, w naszym mieszkaniu zamiast precyzji i spójności zapanuje niepotrzebny chaos, a my od nadmiaru wzorów i deseni nie będziemy mogli skupić się na jakże ważnym w tym czasie spotkaniu z bliskimi.

Pomysłowość mile widziana

Z kolei wśród tradycyjnych ozdób, jakimi niewątpliwie są kolorowe pisanki, królują wszelkie formy, wykonane ręcznie. Coraz częściej odnaleźć możemy sporych rozmiarów pisanki z gipsu zdobione jedynie wzorem strukturalnym, podkreślonym białą kredą i farbą akrylową. Dużą popularnością cieszą się również pisanki ażurowe. Tej wiosny modne są również wydmuszki, które stanowią miniaturowe doniczki. W końcu jajko to symbol życia, a małe, żywe roślinki umieszczone w kolorowych wydmuszkach z pewnością nawiążą do owej symboliki.

W jednym kolorze najlepiej z kokardą

Ponadto w tym roku wielkanocne pisanki powinny przyozodobić nie tylko stół, ale i inne przestrzenie naszego domu. Mogą na przykład zagościć podczas świąt w naszej sypialni, zwłaszcza, jeśli kolorowe wydmuszki powiesimy na wstążkach i umieścimy niczym kwiaty na gałązkach w stylowym wysokim wazonie. Dość istotne jest to, by tegoroczne pisanki, utrzymane były w jednej tonacji i pozbawione były wszelkich fantazyjnych wzorów. Możemy je za to podkreślić wstążką lub fantazyjnie przewiązać tasiemką, najlepiej kokardą w innym niż pisanki kolorze.

W nawiązaniu do natury

Mile widziane tej wiosny są także wszelkie nawiązania do natury, dalekie od kolorowych pomysłów wielkanocnych, powielanych przez lata zgodnie z polską tradycją ludową. I choć etno dodatki są ostatnio mile widziane w wielu wnętrzach, to wśród wielkanocnych propozycji królują w tym roku niepomalowane przepiórcze jaja, haftowane lniane bieżniki, czy koronkowe serwetki. Ciekawym motywem może okazać się również ustawiona niby przypadkiem pusta klatka dla ptaków.

Hit sezonu – skorupki jajek

Liczne nawiązania do natury widoczne są również w tegorocznych stroikach i wiankach na drzwi, w których dominują nie tylko motywy wiosennych kwiatów i gałązek drzew z rozwijającymi się pąkami, ale i skorupki od jajek, czy też pozbawione dodatkowych barwników pióra ptaków.

Grunt to mieć pomysł

Powyższe przykłady są dowodem na to, że w tym roku możemy zastosować wiele ciekawych motywów, poczawszy od kwiatów na obrusie czy w wazonie, po klatkę dla ptaków lub niepomalowane jaja przepiórcze. Jedno jest pewne, wśród wielkanocnych aranżacji liczy się przede wszystkim pomysł i własna inwencja twórcza, ale i te, nawet w najlepszym wydaniu, nie zastąpią nam rodzinnej atmosfery i spotkania przy stole z bliskimi.

Dodaj komentarz