wiosna - drzewa
Aranżacja wnętrz

10 złotych zasad sprzątania, czyli idzie wiosna!

Oceń ten artykuł

Wiosna to najbardziej oczekiwana pora roku, zwłaszcza jeśli zima solidnie dała nam się we znaki. Warto więc wziąć się za wiosenne porządki.

Wraz z dłuższymi dniami i coraz częściej pojawiającymi się promieniami słonecznymi, zaczynamy dostrzegać to, czego nie widzieliśmy podczas ciemnych zimowych wieczorów – zakurzone półki, brudne okna, bałagan w szafach i mnóstwo innych mniejszych lub większych rzeczy, które wymagają uporządkowania. Podpowiemy Wam, jak szybko i sprawnie posprzątać mieszkanie i przygotować je na nadejście wiosny.

1. Nadchodzi sprzątanie, czyli zaplanujcie to, co jest do zrobienia.

Zanim zabierzecie się do wiosennych porządków, zróbcie sobie (choćby w głowie) plan pracy i zastanówcie się, które czynności są najważniejsze, a które można będzie zrobić w późniejszym czasie. Nie ma sensu łudzić się, że wszystko da się zrobić od razu, chyba że jesteście właścicielami bardzo małej kawalerki. Pamiętajcie też, aby jednocześnie wykonywać te rzeczy, które da się ze sobą połączyć i pogodzić, aby nie tracić czasu na niepotrzebne bieganie.

2. Wszystko po kolei

Ułatwieniem będzie też sprzątanie po kolei każdego pomieszczenia od początku do końca. Planując pracę, pamiętajcie aby odpowiednio uzupełnić zapasy środków, które będą Wam potrzebne w czasie domowej rewolucji.

3. Odpowiednie narzędzia, to podstawa

Efekt zależny jest od tego, jakie zastosujecie narzędzia, a im lepiej się zaopatrzycie, tym Wasze działania będą skuteczniejsze. To mit, że sprzątanie musi być bardzo pracochłonne, trudne i wykańczające. Odpowiednio dobrane narzędzia i środki mogą niesamowicie ułatwić pracę, trzeba je tylko nabyć i odpowiednio wykorzystać.

4. Środki ekologiczne czy chemiczne?

W zależności od Waszego podejścia do zasad dbania o środowisko naturalne macie do wyboru dwie podstawowe opcje: środki, które są całkowicie ekologiczne lub środki chemiczne. Pierwsze są całkowicie bezpieczne dla środowiska, drugie w zależności od składu, mogą mieć większy lub mniejszy wpływ na jego zanieczyszczenie, bądź Wasze zdrowie. Nie będziemy Wam wmawiać, które z wyżej wymienionych są skuteczniejsze i lepsze, bo to od Was samych zależy jakie wartości wyznajecie.

5. Kupujemy środki

Z naszej strony możemy podpowiedzieć Wam, które środki są niezbędne, aby szybko i sprawnie przeprowadzić wiosenne porządki. Należą do nich: płyn do mycia szyb, który wykorzystacie także do czyszczenia luster i szklanych powierzchni, uniwersalny środek do wszystkich powierzchni, delikatne mleczko do szorowania, płyn do mycia naczyń, który w połączeniu z wodą pozwoli umyć m.in. tłuste powierzchnie i szafki w kuchni, płyn do toalet, środek nabłyszczający do powierzchni nierdzewnych oraz kilka naturalnych produktów, takich jak: ocet winny, cytryna oraz soda oczyszczona.

6. Środki do zadań specjalnych

Jeśli planujecie czyszczenie piekarnika, nie zapomnijcie o specjalnym płynie lub piance oraz drucianych gąbkach, które zdecydowanie ułatwią doprowadzenie go do porządku. To samo dotyczy wszelkich innych trudniejszych zadań, takich jak domywanie fug, sufitów, likwidowanie pleśni itd. Im bardziej skierowany na potrzebę środek, tym lepsze efekty. Pamiętajcie też, aby do wyżej wymienionych środków dodać bawełniane szmatki, papier kuchenny (koniecznie ten, który nie zostawia włosków i się nie kruszy) oraz gąbki, to otrzymacie zestaw, który powinien wystarczyć na posprzątanie całego domu.

7. Akcja okna

Z doświadczenia wiemy, że wiosenne porządki warto zacząć od dokładnego umycia okien i futryn, ponieważ znajduje się na nich mnóstwo kurzu, który będzie osiadał na półkach podczas ich czyszczenia. Sprzątanie pomieszczeń w pierwszej kolejności, przed umyciem okien to syzyfowa praca, którą trzeba będzie powtórzyć. Dla wszystkich, którym mycie okien spędza sen z powiek – można to zrobić szybko i sprawnie, a przede wszystkim skutecznie.

8. Czym szybko umyć okna?

Bardzo pomocne będą specjalne ścierki wykonane ze specjalnych mikro-aktywnych włókien, które nabędziecie w większych marketach lub sklepach z detergentami. Jeśli Wasze okna wymagają wcześniejszego zmycia brudu, zacznijcie od wyczyszczenia ich ciepłą wodą z odrobiną płynu do naczyń za pomocą bawełnianej szmatki. Kiedy okna będą już wystarczająco czyste, przetrzyjcie je wspomnianą wcześniej szmatką (z pomocą płynu do szyb lub zwykłej wody, ścierki te świetnie nadają się do czyszczenia bez używania detergentów, także warto się w nie zaopatrzyć).

9. Kuchenne rewolucje i łazienkowe tarapaty

Z doświadczenia wiemy, że najwięcej pracy czeka Was właśnie w tych pomieszczeniach, zwłaszcza jeśli zimą trochę je zaniedbaliście. W okresie, kiedy promienie słoneczne docierają do naszych mieszkań w bardzo ograniczonym stopniu, znacznie trudniej o dokładne posprzątanie mieszkania. Brud i zacieki na kafelkach nie są tak widoczne, jak podczas słonecznych dni, a i kurzy wydaje nam się jakby mniej.

Do posprzątania kuchni i łazienki należy więc dobrze przygotować, zachowując zasadę ‘z góry na dół’, czyli czyszczenie zaczynamy od górnych partii, a nie odwrotnie. Do kuchni przydadzą nam się środki odtłuszczające, dobre mleczko delikatnie ścierające i zawsze pomocny środek uniwersalny. Dla tych z Was, którzy preferują naturalne środki, niezbędna okaże się soda oczyszczona, cytryna i ocet, które świetnie sobie z brudem poradzą. Do łazienki warto zakupić środek, który poradzi sobie z uporczywym kamieniem na armaturze oraz dobry płyn do szklanych powierzchni.

10. Wietrzenie i odkurzanie

Kiedy poradzimy już sobie z oknami oraz kuchnią i łazienką, przyjdzie czas na pozostałe pomieszczenia. Warto podejść do tego z głową, wytrzepać lub wyprać dywany oraz tapicerowane meble, ponieważ to właśnie tam gromadzi się najwięcej kurzu. Pamiętajcie też o porządnym wywietrzeniu mieszkania, zanim zabierzecie się za wycieranie kurzu na półkach. Podczas odkurzania nie zapomnijcie o wszystkich kątach, pajęczynach i miejscach pod łóżkami i sofami, możecie być bardzo zaskoczeni, tym co się tam znajduje, niemniej raz na jakiś czas trzeba się za to zabrać. Życzymy powodzenia!

Dodaj komentarz